Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Rozwód będzie możliwy z powodu "nieodwracalnego załamania się" relacji

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Brytyjskie ministerstwo sprawiedliwości zapowiedziało reformę przepisów dotyczących rozwodów. Nowelizacja umożliwi sądom rozwiązanie małżeństwa bez konieczności rozstrzygnięcia o winie którejś ze stron. To efekt wieloletniej kampanii prawników rodzinnych w tej sprawie.
 
Dotychczas sądy orzekały o rozwodzie tylko w przypadkach wyraźnego stwierdzenia winy jednej ze stron, jak zdrada, nieracjonalne zachowanie lub porzucenie. Drugim przypadkiem było faktyczne ustanie pożycia - para przez kilka lat nie mieszkała razem.

Spełnienie tych wymogów było konieczne nawet w sytuacji, w której obie strony chciały zakończenia związku. Co ciekawe, nie było potrzeby osobistego stawienia się w sądzie i większość rozwodów odbywała się drogą korespondencyjną.
 
Według nowych zasad małżonkowie będą mogli wnosić o rozwiązanie małżeństwa powołując się neutralne oświadczenie o "nieodwracalnym załamaniu się" relacji, bez konieczności wskazywania na winę którejkolwiek ze stron. Małżonkowie będą mogli złożyć wspólny wniosek, co ma znacznie przyspieszyć bieg sprawy.
 
Minister sprawiedliwości David Gauke stwierdził, że celem zmiany jest wyeliminowanie konfrontacyjnych rozwodów. Minister podkreślił, że "wrogość i konflikt między rodzicami może pozostawić ślad na (psychice) dziecka i zaszkodzić jego szansom życiowym".
 
Nowe prawo utrzyma jednocześnie okres przejściowy sześciu miesięcy, który musi upłynąć do podjęcia ostatecznej decyzji o rozwodzie, dając parom szanse na naprawienie swojej relacji.
 
Ministerstwo sprawiedliwości usunęło możliwość odwołania się od pozwu rozwodowego, argumentując, że ta opcja była nadużywana i dodając, że małżeństwo zawsze wymaga wysiłku obojga partnerów, więc jednostronna apelacja niczego nie zmienia.
 
Prawnicy rodzinni od wielu lat nawoływali do reformy dotychczasowych przepisów dotyczących rozwodów z 1973 roku, określając je jako "archaiczne" i szkodliwe dla relacji rodzinnych, w szczególności dla dzieci.
 
W 2018 roku pozew rozwodowy złożyło do angielskich i walijskich sądów 118 tys. osób.  Od kilku lat w całej Wielkiej Brytanii odnotowuje się rocznie ok. 1,8 rozwodów na 1 tys. mieszkańców. Jednocześnie zawiązują się nowe małżeństwa – rocznie ok. 4,5 na 1 tys. mieszkańców.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 09.04.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (faustlawmarketing) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag