Rosja: 750 tys. aborcji rocznie

Co roku w Rosji dokonuje się ponad 750 tys. legalnych aborcji. Tylko co piąta z nich spowodowana jest „wskazaniami medycznymi”, związanymi z problemami zdrowotnymi matki lub dziecka.

Dane te przedstawiła wicepremier Tatiana Golikowa w rosyjskiej Dumie - niższej izbie parlamentu Federacji Rosyjskiej. W jej opinii, ustalenie przyczyn, dla których kobiety decydują się na aborcję, jest jedną z „rezerw dla zwiększenia dzietności”.

Według Golikowej, potencjał dla zwiększenia liczby urodzeń znajduje się na Uralu i na Syberii, gdyż to tam proporcja kobiet w wieku prokreacyjnym w odniesieniu do ich ogólnej liczby jest wyższa niż średnia dla całej Rosji.

Podczas tego samego posiedzenia wicepremier przedstawiła kilka danych demograficznych. W jednej trzeciej regionów Rosji w 2018 r. wzrosła umieralność. Tylko w pierwszej połowie 2018 r. liczba ludności Rosji zmniejszyła się o 90 tys. osób. W 2017 r. urodziło się 1,69 mln dzieci - najmniej od 2007 roku. Według szacunków ONZ, do 2050 r. liczba obywateli Rosji zmniejszy się aż o 11 milionów.

[Za: pb (KAI/interfax-religion.ru) / Moskwa – 04.04.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (davidpwhelan) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.