Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Była skrajnym wcześniakiem. Teraz ratuje najmniejsze dzieci

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Tammy Lewis była niegdyś najmniejszym dzieckiem urodzonym w Teksasie. Teraz pracuje na oddziale intensywnej terapii noworodka (OITN) w szpitalu, w którym uratowano jej życie.

To był 1985 rok. Tammy była skrajnym wcześniakiem - urodziła  się trzy i pół miesiąca przed czasem, ważyła zaledwie 567 gramów. Lekarze nie ukrywali przed jej rodzicami trudnej rzeczywistości – wskaźnik przeżycia tak małego noworodka wynosił wówczas nie więcej niż 5-10 proc.

Malutka dzielna dziewczynka szczęśliwie pokonała wszystkie przeciwności, dorosła, ukończyła studia medyczne i teraz pracuje w tym samym szpitalu, a nawet na tym samym oddziale, gdzie ją ratowano.

„Byłam wtedy najmniejszym dzieckiem, które przeżyło w stanie Teksas” – opowiada rodzicom swoich małych pacjentów. „Urodziłem się w 24. tygodniu ciąży, a przecież normalnie trwa ona 40 tygodni”.

Tammy spędziła pierwsze 3 i pół miesiąca swojego niemowlęcego życia na oddziale intensywnej terapii noworodka w Scott and White Hospital* w Temple. Nie potrafiła sama oddychać, jej małe płuca musiały być wspomagane w pobieraniu powietrza. Leżała w inkubatorze wypełnionym różnymi rurkami, przewodami i czujnikami, a mama długo nie mogła wziąć jej na ręce.

Po latach Tammy Lewis trafiła na ten sam oddział. Pracuje razem z kilkoma lekarzami i pielęgniarkami, którzy leczyli ją w niemowlęctwie. „Chciałam opiekować się dziećmi i rodzinami w takiej samej sytuacji, w jakiej sama kiedyś byłam” – mówi Tammy.

Podejmując decyzję o wyborze zawodu Tammy wahała się między nauczaniem a medycyną. „Kiedy zacząłem bliżej przyglądać się medycynie, od razu się w niej zakochałam. Tutaj, do tego szpitala, sam Bóg mnie przyprowadził ”. W 2009 r. rozpoczęła pracę jako terapeuta układu oddechowego w McLane Hospital w Temple, który obsługuje centralny Teksas. To placówka o IV stopniu referencyjności, oferuje najwyższy poziomem opieki medycznej dla najtrudniejszych przypadków zdrowotnych.

W swojej pracy zajmuje się wspomaganiem lub wymuszaniem oddychania u wcześniaków. Podłącza respiratory, wentylatory i rurki oddechowe, już niewiele podobne do tych, które pomagały jej oddychać jako dziecku. „Kiedy pracuję, codziennie przypominam sobie, jakie to dla mnie błogosławieństwo, że tu jestem”.

Tammy Lewis ma dwoje dzieci, 6- i 3-letnie, ale żadne z nich nie było skrajnym wcześniakiem. „Mój pierworodny trochę nas postraszył wcześniactwem w 37. tygodniu” – mówi ze śmiechem.

Opiekując się skrajnymi wcześniakami, Tammy stara się nieść nadzieję rodzinom małych pacjentów. Dzieli się z nimi własną historią przeżycia i macierzyństwa.

„Widzę, że rodzice dostają złe wiadomości i wiem, że potrzebują wiele światła i nadziei w takim dniu” - powiedziała. „Drodzy państwo, proszę mi wierzyć, że naprawdę są historie, które dobrze się kończą. Ja jestem tego bardzo dobrym przykładem”.

Najpiękniejszym momentem w jej pracy są odwiedziny byłych pacjentów OITN-u. „Czy można pragnąć czegoś więcej? Odbierasz kruszynkę ważącą 450 gramów i obserwujesz, jak rośnie i rozwija się. I pewnego dnia o własnych siłach przydreptuje w odwiedziny…”.

* Szpital obecnie nazywa się McLane Children's Medical Center Baylor Scott & White.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN news/ Health (Amanda Jackson) – 22.03.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (Zerbey) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2213639

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag