Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dorosłość zaczyna się po 30-tce

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Młody człowieku, czy jako 20-latek usłyszałeś, żebyś „już w końcu dorósł”? Albo musisz się usprawiedliwiać, że wciąż cię bawią filmy ze szczeniakami i kociętami wyszukiwane w Internecie? Medycyna znalazła powód, dlaczego nie zachowujesz się jak dorosły.

W większości krajów świata, w rozumieniu prawa stajesz się osobą dorosłą, gdy osiągniesz wiek 18 lat. Tymczasem według naukowców zajmujących się badaniami mózgu, ludzie nie są „w pełni dorosłymi” przed ukończeniem 30. roku życia.

Jak twierdzą specjaliści z zakresu neuronauki, wiek, w którym człowiek staje się dorosły, jest cechą osobniczą, czyli dla każdego może być inny. Wyniki przeprowadzonych badań sugerują, że osoby w wieku 18 lat i starsze wciąż przechodzą zmiany w mózgu, które mogą wpływać na zachowanie i zwiększać prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzeń zdrowia psychicznego.

Według prof. Petera Jonesa - psychiatra z Uniwersytetu w Cambridge (Wielka Brytania) - jednoznaczne określenie, kiedy przechodzimy z dzieciństwa w dorosłość wydaje się coraz bardziej absurdalne. Dorastanie to proces rozłożony na trzy dekady życia, a przejście z dzieciństwa w dorosłość jest bardzo zniuansowane.

Prof. Jones uważa, że definiowanie „dorosłości” i wyznaczenie jej granicy są po prostu bardzo wygodne dla systemów takich jak system edukacji, system opieki zdrowotnej i system prawny. „Kiedy osiągniesz 18 lat, możesz głosować, kupować alkohol, uzyskać kredyt hipoteczny i jesteś traktowany jako osoba dorosła w przypadku kłopotów z policją”.

Brytyjski psychiatra zwraca uwagę, że doświadczeni sędziowie kryminalni dostrzegają różnicę między 19-letnim oskarżonym a „zatwardziałym przestępcą” w wieku 30 lat.

„Myślę, że system dostosowuje się do tego, co staramy się ukryć: ludzie nie lubią (idei) gąsienicy zamieniającej się w motyla” – powiedział prof. Jones. „Tymczasem nie jest tak, że oto mamy dzieciństwo, a na drugi dzień od razu dorosłość. Ludzie są w drodze, na swojej ścieżce”.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 19.03.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (Darnok) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag