Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Biżuteria farmaceutyczna z efektem antykoncepcyjnym?

Czy pewnego dnia noszenie specjalnego zegarka, pary kolczyków, pierścionka lub naszyjnika będzie metodą antykoncepcyjną? Być może, ponieważ taki właśnie cel wyznaczyła sobie grupa naukowców z Instytutu Technicznego Georgii, amerykańskiej uczelni z siedzibą w Atlancie.

Naukowcy przymocowali do przedmiotów jubilerskich niewielkie plastry zawierające syntetyczne odpowiedniki hormonów płciowych o działaniu antykoncepcyjnym. Uwalniane z plastra hormony będą przenikają przez skórę i wchłaniają przez naczynia włosowate, dzięki czemu oddziaływują ogólnoustrojowo. Taki komunikat z badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie medycznym „Journal of Controlled Release”.

Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań na ludziach. Naukowcy przetestowali swoje produkty na uszach świń i na bezwłosych szczurach. Wyniki określili jako obiecujące: wstępne testy „sugerują, że biżuteria antykoncepcyjna może dostarczyć wystarczającą ilość hormonu, aby zapewnić efekt antykoncepcyjny”.

Naukowcy zastosowali u zwierząt laboratoryjnych oplastrowaną biżuterię przez 16 godzin, a następnie usunęli je na osiem godzin. Wprawdzie po zdjęciu kolczyków poziom hormonów spadł, ale badacze stwierdzili, że w krwioobiegu znajduje się wystarczająca ilość hormonów, aby utrzymał się efekt antykoncepcyjny.

Plastry składają się z trzech warstw: kleju do utrzymania się na biżuterii, warstwy środkowej z hormonami oraz warstwy zewnętrznej, która pomaga w przenikaniu hormonu do skóry i ostatecznie do krwiobiegu.

Plastry antykoncepcyjne są już dostępne jako forma kontroli urodzeń. Ponieważ noszenie biżuterii jest codziennym zwyczajem wielu kobiet, „ta technika może ułatwić przestrzeganie schematu leczenia” - powiedział dr Mark Prausnitz, dyrektor uczelnianego Centrum Projektowania, Rozwoju i Dostawy Leków.

„Istnieje duże doświadczenie w tworzeniu i stosowaniu konwencjonalnych plastrów przezskórnych” - dodał dr Prausnitz. „Wykorzystujemy tę sprawdzoną technologię, zmniejszając rozmiar łatki i stosując biżuterię. (…) Biżuteria farmaceutyczna to nowatorska metoda, która może sprawić, że stosowanie antykoncepcji stanie się bardziej atrakcyjne”.

Hormonalny plaster będzie musiał być wymieniany raz w tygodniu, aby zapewnić maksymalną skuteczność tej formy antykoncepcji.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health (Madeline Farber) – 28.03.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (Luxury meets design1225 - praca własna) - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55950838

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag