Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Biżuteria farmaceutyczna z efektem antykoncepcyjnym?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Czy pewnego dnia noszenie specjalnego zegarka, pary kolczyków, pierścionka lub naszyjnika będzie metodą antykoncepcyjną? Być może, ponieważ taki właśnie cel wyznaczyła sobie grupa naukowców z Instytutu Technicznego Georgii, amerykańskiej uczelni z siedzibą w Atlancie.

Naukowcy przymocowali do przedmiotów jubilerskich niewielkie plastry zawierające syntetyczne odpowiedniki hormonów płciowych o działaniu antykoncepcyjnym. Uwalniane z plastra hormony będą przenikają przez skórę i wchłaniają przez naczynia włosowate, dzięki czemu oddziaływują ogólnoustrojowo. Taki komunikat z badań został niedawno opublikowany w czasopiśmie medycznym „Journal of Controlled Release”.

Do tej pory nie przeprowadzono jeszcze żadnych badań na ludziach. Naukowcy przetestowali swoje produkty na uszach świń i na bezwłosych szczurach. Wyniki określili jako obiecujące: wstępne testy „sugerują, że biżuteria antykoncepcyjna może dostarczyć wystarczającą ilość hormonu, aby zapewnić efekt antykoncepcyjny”.

Naukowcy zastosowali u zwierząt laboratoryjnych oplastrowaną biżuterię przez 16 godzin, a następnie usunęli je na osiem godzin. Wprawdzie po zdjęciu kolczyków poziom hormonów spadł, ale badacze stwierdzili, że w krwioobiegu znajduje się wystarczająca ilość hormonów, aby utrzymał się efekt antykoncepcyjny.

Plastry składają się z trzech warstw: kleju do utrzymania się na biżuterii, warstwy środkowej z hormonami oraz warstwy zewnętrznej, która pomaga w przenikaniu hormonu do skóry i ostatecznie do krwiobiegu.

Plastry antykoncepcyjne są już dostępne jako forma kontroli urodzeń. Ponieważ noszenie biżuterii jest codziennym zwyczajem wielu kobiet, „ta technika może ułatwić przestrzeganie schematu leczenia” - powiedział dr Mark Prausnitz, dyrektor uczelnianego Centrum Projektowania, Rozwoju i Dostawy Leków.

„Istnieje duże doświadczenie w tworzeniu i stosowaniu konwencjonalnych plastrów przezskórnych” - dodał dr Prausnitz. „Wykorzystujemy tę sprawdzoną technologię, zmniejszając rozmiar łatki i stosując biżuterię. (…) Biżuteria farmaceutyczna to nowatorska metoda, która może sprawić, że stosowanie antykoncepcji stanie się bardziej atrakcyjne”.

Hormonalny plaster będzie musiał być wymieniany raz w tygodniu, aby zapewnić maksymalną skuteczność tej formy antykoncepcji.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health (Madeline Farber) – 28.03.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (Luxury meets design1225 - praca własna) - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=55950838

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag