Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Diagnostyka prenatalna. Szczegółowe obrazy serca ratują życie dzieci

Naukowcy wytworzyli bezprecedensowe obrazy serca dziecka, które rozwija się w łonie matki. Kobiety w ciąży zostały zeskanowane w aparacie rezonansu magnetycznego MRI, a potężne komputery zbudowały modele 3D małych bijących serduszek ich nienarodzonych dzieci. Pediatrzy i kardiolodzy z Kolegium Królewskiego w Londynie twierdzą, że specjalistyczna diagnostyka poprawi opiekę medyczną nad dziećmi z wrodzoną wadą serca. Naukowcy są przekonani, że wiele szpitali może łatwo skorzystać z ich pomysłu.

U małej Violetki doszło do zagrażających życiu nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu naczyń krwionośnych wokół serca. Po raz pierwszy wadę wykryto, gdy jej mamie wykonywano rutynowe badanie USG w 20. tygodniu ciąży. Ciężarnej zaproponowaniu udział w badaniach, dzięki którym lekarze będą mogli bardzo dokładnie przyjrzeć się sercu dziecka jeszcze na długo przed porodem.

Obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego ujawniło nadmierne zwężenie części piersiowej aorty – lekarze obawiali się zablokowania tej głównej tętnicy po urodzeniu. Dziecko miało również dwie dziury w sercu.

„To było przerażające” – wspomina mama dziewczynki. Jednak to, co tak bardzo przeraziło matkę, pozwoliło lekarzom spokojnie zaplanować postępowanie z chorym maluszkiem od chwili jego pierwszego oddechu.

Dziecko było natychmiast przeniesione na oddział intensywnej terapii noworodka, gdzie otrzymywało leki pozwalające utrzymać otwartą aortę i było przygotowywane do operacji kardiologicznej. Przeprowadzona tydzień później operacja usunęła wszystkie wady. Po prawdziwie trudnym starcie w życie Violetka jest teraz zdrowym 11-miesięcznym dzieckiem. „To niesamowite, co teraz może medycyna, żeby uratować życie” – mówi szczęśliwa mama.

Jak nowoczesna technologia pomogła uratować dziewczynkę? Aparat rezonansu magnetycznego wykonał pod różnymi kątami serię obrazów 2D. Problem w tym, że serce płodu jest małe, bije niesamowicie szybko, a dziecko stale porusza się wewnątrz macicy... Zdjęcia wyglądały więc jak rozmyte.

Ale naukowcy poradzili sobie. Wyrafinowane oprogramowanie komputerowe łączy obrazy, dopasowuje się do uderzeń serca, a następnie tworzy doskonały obraz 3D malutkiego serduszka. Lekarze widzą dokładnie wszystkie nieprawidłowości.

W Wielkiej Brytanii wady wrodzone i choroby serca dotykają do ośmiu na 1000 urodzonych dzieci. Mogą być spowodowane infekcjami, niektórymi lekami, mogą być uwarunkowane genetycznie.

Prof. Reza Razavi, kardiolog dziecięcy, chciał poprawić diagnozowanie wad wrodzonych po osobistym doświadczeniu - jego córeczka urodziła się z poważną wadą serca. „Myśleliśmy, że ją stracimy… To był silny motywator … Musieliśmy rozwiązać problem, kiedy malutka była jeszcze w łonie matki”.

Prof. Razavi opisuje obrazy 3D jako „piękne” i mówi, że pozwalają lekarzom wyraźnie dostrzec problem i poprawić opiekę medyczną nad chorym dzieckiem: „Możemy mieć całkowitą pewność i zaplanować z wyprzedzeniem leczenie i operacje, które należy wykonać”.

Kardiolog zwraca uwagę, że wczesne zdiagnozowanie choroby dziecka pomaga rodzicom – otrzymują konkretne informacje i wiedzą, co może się wydarzyć. „Ale to przede wszystkim pomaga dzieciom, ponieważ uzyskują właściwą operację we właściwym czasie i szybko zdrowieją” - podkreśla prof. Razavi.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI News na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (James Gallagher) – 23.03.2019r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Havelbaude) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13378650

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag