21 marca: Światowy Dzień Zespołu Downa

21 marca obchodzony jest Światowy Dzień Zespołu Downa. Od 2012 r. patronat nad nim sprawuje ONZ. „Choroba ta nadal budzi wiele uprzedzeń i krzywdzących stereotypów” – zauważa Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów osób z zespołem Downa "Bardziej Kochani".

Data 21 marca nie jest przypadkowa. Jej amerykański zapis (3/21) wskazuje na dodatkowy trzeci chromosom (zamiast dwóch) w dwudziestej pierwszej parze – jego obecność stanowi główną przyczynę tej choroby. Z tego powodu zespół Downa w terminologii medycznej nazywany jest trisomią chromosomu 21.

W Polsce tegoroczny Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest w ramach kampanii społeczno-edukacyjnej pokazującej, że osoby z zespołem Downa mają takie same pragnienia i potrzeby jak osoby pełnosprawne - oczekują miłości, uwagi, szacunku i akceptacji.
 
Trisomia 21. chromosomu skutkuje niepełnosprawnością intelektualną, ale w stopniu lekkim lub średnim, a także zaburzeniami w budowie i funkcjonowaniu organizmu chorego. Zespół Downa występuje raz na 800-1000 urodzeń. Błędne jest jednak przekonanie, że częściej zdarza się u dzieci, których matki są w starszym wieku, po 40. roku życia. Dzieci z zespołem Downa rodzą także kobiety bardzo młode.
 
Tegoroczną kampanię zainicjowała Kaja Bielawska. "Akcja powstała z potrzeby serca. Zainspirowała mnie do tego moja 25-letnia siostra Monika, która ma zespół Downa. Kiedyś rozmawiałam z nią o marzeniach i powiedziała mi, że jej największym jest zostać gwiazdą”.

Osią kampanii jest spot wideo, do którego zaproszono osiem osób z trisomią 21. Dzielą się w nim swoimi doświadczeniami, opowiadają, co dla nich znaczy zespół Downa, jakie mają pasje i marzenia.
 
Jedną z bohaterek spotu jest Monika Bielawska. "Mam 25 lat, wiem, że jest dużo takich osób na świecie jak ja. Siostra mi pokazała w Internecie. Przede wszystkim boli mnie to, że ludzie nieraz mówią per +ty Downie+, gapią się na mnie jakbym była jakaś inna. A przecież ich nie zarażę" - opowiada.

Szacuje się, że w Polsce żyje 60 tys. osób z zespołem Downa.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon 21.03.2019 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Karein - self-made Kari Reine) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=3837706)

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.