Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Powrót do zdrowia „dzieci mają w nosie”

Dzieci, które rodząc się mają wiele różnych szczepów bakterii w nosie, szybciej wracają do zdrowia już po pierwszym przeziębieniu. Tak sugerują najnowsze badania szwajcarskich pediatrów-pulmonologów. Ich autorzy mają nadzieję, że nowe ustalenia mogą pomóc w walce z przeziębieniami u noworodków i niemowląt.

Zwykłe przeziębienie wywoływane jest przez wirus, ale naukowcy chcą zrozumieć, jak na takie zachorowania wpływają naturalne bakterie żyjące w górnym odcinku układu oddechowego, w nosie.

Omawiane badanie może również pomóc w zrozumieniu, dlaczego niemowlęta często chorujące na różne przeziębienia są bardziej narażone na ryzyko rozwoju astmy w późniejszym okresie.

„Drogi oddechowe są domem dla wielu różnych bakterii i zaczynamy rozumieć, że rodzaje i liczba tych bakterii - co nazywamy mikrobiotą* - może wpływać na zdrowie układu oddechowego” - powiedział dr Roland P Neumann z Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Bazylei.

Naukowcy przebadali wymazy pobrane z nosków 167 dzieci. Wymazy pobrano, gdy tylko niemowlęta zaczęły wykazywać pierwsze oznaki przeziębienia, a następnie trzy tygodnie później. Testowano obecność wirusów odpowiedzialnych za infekcje dróg oddechowych, takich jak np. przeziębienie, oraz obecność i liczbę różnych szczepów bakterii.

Badacze wzięli pod uwagę również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na zdrowie układu oddechowego niemowlęcia, w tym porę roku i wiek dziecka w momencie pierwszego przeziębienia, obecność rodzeństwa, uczęszczanie do żłobka oraz czy było ono regularnie narażane na obecność dymu papierosowego.

Opis i wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie "European Respiratory Journal - Open Research". Autorzy napisali w konkluzji, że dzieci, które mają wiele różnych bakterii żyjących w nosie, wykazują tendencję do szybszego powrotu do zdrowia po pierwszej infekcji wirusowej dróg oddechowych.

Natomiast te niemowlęta, które mają mniejszą różnorodność i jednocześnie więcej bakterii z rodziny Moraxellaceae lub Streptococcaceae, zdrowie odzyskują wolniej.

Co ciekawe, wcześniejsze badania wykazały podobny związek między występowaniem bakterii z tych rodzin a rozwojem chorób układu oddechowego w wieku dorosłym.

Pediatrzy zasugerowali dwa możliwe wyjaśnienia związku między występowaniem określonych bakterii żyjących w nosie a zakażeniem dróg oddechowych:

• Obecność niektórych bakterii powoduje stan zapalny i nasila lub pogarsza objawy
• Bardziej zróżnicowany zestaw bakterii daje pewien efekt ochronny przed zakażeniem dróg oddechowych

Szwajcarskie badania prowadzono w ramach większego programu badawczego, którego celem jest ustalenie interakcji czynników genetycznych i środowiskowych oraz ich wpływu na zdrowie płuc.

Prof. Tobias Welte, prezes Europejskiego Towarzystwa Oddechowego, który nie był zaangażowany w badanie, z zadowoleniem przyjął ustalenia naukowców z Bazylei. „Istnieje związek między objawami oddechowymi u dzieci w pierwszym roku życia a rozwojem astmy w wieku szkolnym. Nie rozumiemy jeszcze w pełni tego związku, ale bakterie żyjące w górnych drogach oddechowych mogą tu odgrywać pewną rolę. Musimy przeprowadzić wiele kolejnych badań, aby w pełni zrozumieć związek między występowaniem tych bakterii, infekcjami dróg oddechowych i długoterminowym zdrowiem płuc”.

*mikrobiota, flora (a właściwie: biota) fizjologiczna człowieka – określenie mikroorganizmów występujących naturalnie w organizmie człowieka bez wywoływania objawów chorobowych.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 03.12.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (NJTeddy) - FP

Materiał źródłowy:
Roland P. Neumann, Markus Hilty, Binbin Xu et al., Nasal microbiota and symptom persistence in acute respiratory tract infections in infants European, in: "European Respiratory Journal Open Research" 2018, vol. 4 no. 4;DOI: 10.1183/23120541.00066-2018

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag