Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

„Moje bezpieczne (?) dziecko"

Mowa nienawiści, przejmowanie danych, ułatwiony dostęp do substancji psychoaktywnych, oszustwa, pedofilia - na takie zagrożenia narażone są dzieci korzystające z Internetu. Jak ograniczać wymienione ryzyka, zastanawiali się uczestnicy konferencji w Katowicach. Spotkanie w Komendzie Wojewódzkiej Policji zainaugurowało kolejną odsłonę kampanii społecznej "Moje bezpieczne (?) dziecko". Organizują ją śląscy policjanci z Regionalnym Ośrodkiem Metodyczno-Edukacyjnym "Metis". Kampania skierowana jest do rodziców, nauczycieli i wychowawców, a za ich pośrednictwem również do samych dzieci.

Prowadzona od 2016 r. kampania dotychczas skupiała się m.in. na zapobieganiu przemocy seksualnej czy pornografii dziecięcej. Tegoroczną edycję wzbogacono o temat zagrożeń w cyberprzestrzeni. Kampania ma pozwolić opiekunom lepiej identyfikować i minimalizować niebezpieczeństwa oraz nauczyć, co zrobić, gdy dziecko już zostało pokrzywdzone.
 
Aleksandra Kruszyńska z ośrodka "Metis" zaznaczyła, że rodzice i kadra pedagogiczna szkół i przedszkoli muszą pamiętać, iż zagrożenia przychodzą także z obszarów, które – jak się na ogół wydaje - są niedostępne dla dzieci lub względnie bezpieczne. Przypomniała, że dzieci korzystają z Internetu często bez wiedzy dorosłych i narażają się na różne niebezpieczeństwa.

Przez Internet łatwo mogą dotrzeć do środków psychoaktywnych. Dzieci, które mają trudności w relacjach społecznych i szukają wirtualnego przyjaciela, są bardzo łatwym łupem dla manipulatorów.

Kruszyńska przypomniała, że Internet jest miejscem rozprzestrzeniania się hejtu. O ile przed laty różne spory rozwiązywało się w bezpośrednich dyskusjach, kłótniach, czy nawet dziecięcych bójkach, to dziś można się uśmiechać do swojej koleżanki czy kolegi, a publikować na jego temat zupełnie nieprawdopodobne treści w mediach społecznościowych.  

Naczelnik Wydziału Prewencji KWP w Katowicach podinsp. Adam Strzebińczyk zauważył, że korzystający z Internetu młodzi ludzie mogą być narażeni na różne działania zarówno techniczne, np. przejmowanie kontroli nad urządzeniem, jak i socjotechniczne, czyli namawianie ich do różnych zachowań.

Strzebińczyk zwrócił uwagę na niską świadomość prawną dotyczącą zagrożeń w sieci. Znieważanie, zniesławianie czy groźby w Internecie, wchodzenia na cudze konta, korzystanie z cudzych wizerunków, a także ściągania filmów lub utworów, wiele osób uważa za normę i nie zdaje sobie sprawy, że to przestępstwa – podkreślał naczelnik. Ocenił, że najważniejsze jest uświadamianie młodych ludzi, jak mają siebie chronić oraz monitorowanie ich zachowań.
 
"Młodzi ludzie muszą być bardzo mocno uświadamiani przez środowisko oświatowe, nauczycieli i wszystkich, którzy mają z nimi kontakt, że telefon, komputer to urządzenia, z którymi muszą obchodzić się z dużą dozą ostrożności" - wskazał Strzebińczyk.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 14.03.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (jdurham) - FP

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag