Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Co się dzieje z parą po porodzie?

Chociaż okres po porodzie jest powszechnie uważany za radosny czas dla młodych rodziców, to w rzeczywistości pojawienie się dziecka jest zawsze trudne, nawet dla najlepszej pary. To naprawdę ogromna rewolucja w małżeństwie: rodzi się mały człowiek, a wraz z nim pojawia się mnóstwo nowych obowiązków, ogromna odpowiedzialność i wielkie zmęczenie. Wszystkie pary po porodzie doświadczają kryzysu. Różnią się tylko jego natężeniem.

Kiedy rodzi się dziecko, zmienia się układ sił i życie weryfikuje jak rozumiemy rolę kobiety i mężczyzny w rodzinie, jak definiujemy rodzicielstwo, jak widzimy podział obowiązków. Opieka nad noworodkiem i niemowlęciem wymaga zmiany priorytetów w dotychczasowych obowiązkach oraz zadaniach oraz podjęciu wielu nowych. Ponadto, nie zawsze są one do równego podziału, jak to wcześniej wyobraża sobie wiele par.

Niezadowolenie z nowej roli oraz ze zmian, jakie przyniosły narodziny dziecka, może negatywnie wpłynąć na samopoczucie jednostki i pary.

Zespół naukowców z Wydziału Psychologii i Neuronauk Uniwersytetu Karoliny Północnej, zbadał związek między zadowoleniem z roli matki/ ojca i objawami stresu poporodowego, a dobrostanem pary. Programem badawczym objęto 73 pary będące w okresie od 4. do 12. tygodnia po porodzie.

Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zgłaszali pragnienie, by mężczyźni bardziej angażowali się w obowiązki domowe, opiekę nad dziećmi i podejmowanie decyzji dotyczących rodziny.

Wyniki badań ujawniły również, że odnalezienie się kobiety w roli matki i jej satysfakcja z nowego układu sił w rodzinie jest potencjalnie ważnym czynnikiem dobrostanu pary po porodzie.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu artykułu źródłowego]

Zdjęcie: MorgueFile (GaborfromHungary) - FP

Materiał źródłowy:
M.J.Cohen, K.Z.Pentel, S.E.Boeding et al., „Postpartum Role Satisfaction in Couples: Associations With Individual and Relationship Well-Being”, in: „Journal of Family Issues”, March 12, 2019 - Research Article; https://doi.org/10.1177/0192513X19835866

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag