Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Najmniejszy chłopczyk świata, jaki kiedykolwiek przeżył - w dobrym stanie wypisany ze szpitala

„Mieścił się w złożonych dłoniach dorosłego i ważył tyle, co większa cebula” - mówili lekarze o dziecku, które urodziło się w 24. tygodniu ciąży w Uniwersyteckim Szpitalu Keio w Tokio. Noworodek, który ważył po porodzie zaledwie 268 g, po pięciu miesiącach osiągnął 3,2 kg i przed kilkoma dniami został wypisany do domu. Japońscy neonatolodzy uratowali życie najmniejszego chłopca na świecie.

Dziecko urodziło się przez cesarskie cięcie. Lekarze zdecydowali się je przeprowadzić, gdy zorientowali się, że chłopiec przestał rosnąć. Malec natychmiast trafił na oddział intensywnej terapii noworodka.

"Mogę tylko powiedzieć, że jestem szczęśliwa, że urósł tak bardzo, ponieważ szczerze mówiąc, nie byłam pewna, czy uda mu się przeżyć" - powiedziała mama chłopca.

Dr Takeshi Arimitsu, który opiekował się dzielnych maluszkiem, powiedział, że jego pacjent jest najmniejszym dzieckiem płci męskiej, które uratowano i wypisano do domu. Tak wynika z rejestru najmniejszych urodzonych dzieci, prowadzonym przez Uniwersytet Iowa. Maleńki pacjent i jego lekarz pokazali światu, że "istnieje taka możliwość”, iż dzieci mogą opuścić szpital w dobrym zdrowiu, mimo skrajnie niskiej wagi urodzeniowej.

Poprzedni rekordzista przyszedł na świat w Niemczech i ważył 274g. Najmniejsza uratowana dziewczynka również urodziła się w Niemczech (2015 r.) i według zgłoszenia do rejestru, ważyła zaledwie 252g.

Rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego Keio przekazał mediom, że w Japonii wskaźnik przeżycia noworodków ważących poniżej 1 kg wynosi 90 proc. Ale dla dzieci urodzonych poniżej 300g, spada do około 50 proc.

Wśród wcześniaków wskaźnik przeżywalności jest znacznie niższy dla chłopców niż dziewczynek. Eksperci nie są pewni, dlaczego, choć niektórzy uważają, że może to być związane z wolniejszym rozwojem płuc u chłopców.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 27.02.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (ceejayoz - https://www.flickr.com/photos/ceejayoz/3579010939/, CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8039784

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag