Wybudziła się ze śpiączki – nie wiedziała, że została matką

Lekarze wybudzili młodą kobietę ze śpiączki farmakologicznej i pokazali jej nowo narodzoną córeczkę. 18-letnia Ebony była kompletnie zaskoczona - nie miała pojęcia, że jest w ciąży.

Nastolatka z napadem drgawek trafiła do szpitala. Wcześniej uskarżała się na silne bóle głowy. Po wstępnych badaniach została wprowadzona w stan śpiączki. Okazało się, że cierpi na zagrażający życiu stan przedrzucawkowy, zespół objawów chorobowych pojawiających się po 20. tygodniu ciąży. Dziewczyna nie miała żadnych podejrzeń, że spodziewa się dziecka.

Stan przedrzucawkowy występuje w około 5 - 8 proc. ciężarnych i charakteryzuje się podwyższonym ciśnieniem tętniczym krwi oraz obecnością białka w moczu. Dodatkowe objawy to bóle głowy, nieostre widzenie, bóle w nadbrzuszu, drgawki. Stan ten zagraża życiu matki i dziecka. Najskuteczniejszą metodą leczenia jest sam poród.

"Przebudzenie ze śpiączki, aby usłyszeć, że byłam w ciąży i urodziłam córeczkę, było dla mnie przytłaczające" – powiedziała Ebony. Drugą „niespodzianką” była informacja, że stwierdzono u niej podwójną macicę (uterus didelphys).

Wada ta powstaje na etapie rozwoju płodowego. Gdy u dziewczynek tworzą się narządy rozrodcze, tzw. przewody Mullera (struktura anatomiczna) nie zrastają się tak, jak powinny, na skutek czego powstają dwie macice. Wiele dziewcząt, a nawet dorosłych kobiet nie zdaje sobie sprawy, że ma tę wadę, ponieważ często nie wywołuje ona żadnych objawów. Normalnie współżyją, zachodzą w ciążę… i dopiero wtedy u niektórych mogą wystąpić problemy.

Również Ebony nie zdawała sobie sprawy z obecności wady. Wprawdzie podjęła współżycie płciowe, ale miewała krwawienia, które brała za regularnie występujące miesiączki.

Dopiero w drodze do szpitala, w karetce, jej matka i sanitariusze zauważyli nieco powiększony i dziwnie poruszający się brzuch nastolatki. Zdali sobie sprawę, że to może być ciąża. I mieli rację. Napad drgawek spowodował, że dziecko zaczęło się bardzo intensywnie poruszać. Pomogło ocalić życie swoje i mamy.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health (A. Hein) – 18.02.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (ponder0ndm) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.