Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Kto zagraża małoletnim, nie może pełnić posługi w Kościele

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Osoby zagrażające małoletnim, nie mogą pełnić żadnej posługi w Kościele – wielokrotnie podkreślano na konferencji prasowej zorganizowanej w trakcie watykańskiego spotkania nt. ochrony dzieci w Kościele.

Jego moderator o. Federico Lombardi SJ zaznaczył, że wytyczne konferencji episkopatów dotyczące dochodzenia kanonicznego w przypadku oskarżeń duchownych o czyny przeciwko VI przykazaniu z osobą małoletnią powinny zostać opublikowane na stronach internetowych konferencji i wskazywać adresy, pod którymi ofiary molestowania mogłyby zgłaszać swe oskarżenia.

Zastępca sekretarza Kongregacji Nauki Wiary abp Charles Scicluna przypomniał, że każda konferencja episkopatu powinna przygotować miejsce dla wysłuchania ofiar. Muszą one bowiem istnieć nie tylko na szczeblu diecezjalnym, ale także krajowym. Byłby to punkt odniesienia dla ofiar, którym często brakuje podstawowych informacji o kościelnych procedurach.
 
Generał zakonu jezuitów o. Arturo Sosa SJ zwrócił uwagę, że watykańskie spotkanie daje nadzieję nie tylko na wysłuchanie ofiar, ale także na ich uzdrowienie, naprawienie wyrządzonych im krzywd i szkód oraz stworzenie struktur rozliczania odpowiedzialnych za reagowanie na przypadki wykorzystania seksualnego. Wskazał na istotne znaczenie uznania całej prawdy o wykorzystywaniu seksualnym i przyjęcia faktów takimi, jakie są. Zaznaczył, że aby podjąć właściwe działania w reakcji na przypadki molestowania i wykorzystywania, trzeba rozumieć ich przyczynę.
 
S. Veronica Openibo SHCJ z Nigerii podkreśliła, że doprowadzenie do jak najpełniejszej ochrony dzieci w Kościele wymaga współpracy biskupów, osób konsekrowanych i świeckich.

Z kolei prefekt Dykasterii ds. Komunikacji Paolo Ruffini przedstawił niektóre propozycje z prac grup językowych. Znalazły się wśród nich m.in. nieprzyjmowanie do seminariów duchownych osób usuniętych z innych seminariów; przeciwdziałanie temu, by kandydaci do kapłaństwa i życia zakonnego padali ofiarą rozpowszechnionej pornografii i indywidualizmu; korzystanie z testów psychologicznych, które obrazowałyby ich dojrzałość uczuciową; zorganizowanie w każdej diecezji nabożeństwa Godziny Świętej w intencji ofiar, połączonego z wypowiedzeniem prośby o przebaczenie; objęcie opieką duszpasterską rodzin ofiar.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 23.02.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: MorgueFile (impure_with_memory) - FP

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 



googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag