Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Zamrożone embriony zginęły po awarii zbiornika. Rozpoczynają się procesy o wysokie odszkodowania

W Szpitalu Uniwersyteckim w Cleveland (USA), w klinice rozrodu wspomaganego, doszło do awarii „zbiornika krioprezerwacji materiału biologicznego”. W marcu 2018 r. władze szpitala poinformowały, że utracono około 4 tys. zarodków i komórek jajowych należących do 950 par.

Ujawniono przyczynę awarii specjalnego termosu z ciekłym azotem, w którym przechowywano komórki jajowe i embriony. Ktoś wyłączył zasilanie utrzymujące niską temperaturę. Nie zadziałał również alarm, który powinien uruchomić się przy najmniejszej zmianie warunków przechowywania zamrożonych gamet i zarodków.

W toku postępowania wyjaśniającego wyszło na jaw wiele błędów popełnianych przez personel szpitalny. Uzupełniając azot w systemie chłodzenia zbiornika, odstąpiono od zalecanej przez producenta praktyki i termos napełniano ciekłym azotem wlewanym do górnej części zbiornika. „To niewłaściwa metoda napełniania, gdyż powoduje kontakt ciekłego azotu z przechowywanymi próbkami” – stwierdził producent pojemnika.

Poszkodowani pacjenci kliniki składają pozwy w sądach na terenie całych Stanów Zjednoczonych. Domagają się od szpitala wysokich odszkodowań za naruszenie umowy oraz liczne zaniedbania. Drugim pozwanym jest firma, która miała monitorować systemy alarmowe związane ze zbiornikami krioprezerwacji zainstalowanymi w szpitalu.

Pozwani nie czekają biernie na procesy. Klinika in vitro, w ramach zadośćuczynienia, oferuje „bezpłatną opiekę nad płodnością dla poszkodowanych pacjentów, którzy chcieliby kontynuować swoją drogę do powiększenia rodziny" - czytamy w oświadczeniu szpitala.

W imieniu skarżących par głos zabrali reprezentujący je prawnicy: „Pary czują się zdruzgotane i zdradzone tym doświadczeniem i na razie nie mogą sobie wyobrazić, że znów mają skorzystać z zapłodnienia in vitro - nieważne, jaką ofertę ma dla nich szpital”.

Szpital obawia się zasądzenia wysokich odszkodowań. Stara się więc wynegocjować ugody z pacjentami. „Oferujemy rozwiązania alternatywne dla naszych pacjentów, którzy chcą uniknąć czasu, kosztów i obaw związanych z postępowaniem sądowym”.

O setkach dzieci, które straciły życie, nikt nie wspomina…

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN News/ Helath (J Ravitz) – 24.01.2019 r.]

Zdjęcie ilustracyjne: Wikipedia (Di Lab of Ralf Reski (http://en.wikipedia.org/wiki/Ralf_Reski) - International Moss Stock Center (http://en.wikipedia.org/wiki/International_Moss_Stock_Center), CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10375772

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag