Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA: Nieważne, że serce dziecka już bije..?

Projekt ustawy „O wykryciu bicia serca” (tzw. "heartbeat bill") jest formą kompromisowego prawa dotyczącego częściowej delegalizacji aborcji w Stanach Zjednoczonych. Przyjęcie takiej ustawy przez legislaturę stanową powoduje, że aborcja staje się nielegalna, gdy tylko zostanie wykryte bicie serca poczętego dziecka.

Projekt ustawy powstaje w oparciu o „konsensusowe założenie”, że embrion/płód staje się człowiekiem, gdy tylko zaczyna bić jego serce.

W ubiegłym roku naukowcy pracujący pod kierunkiem prof. Paula Rileya z Uniwersytetu Oksfordzkiego dowiedli, że serce poczętego dziecka zaczyna bić w 16. dniu życia płodowego. Do tej pory uważano, że dzieje się to w 21. dniu. Wiele kobiet znacznie później dowiaduje się, że są w ciąży.
   
Pod koniec trzeciego tygodnia od poczęcia można już zaobserwować zarodek – dziecko mierzy wtedy 1-2 mm.  Można także zarejestrować czynność jego serca. Tętno na tym etapie wynosi zwykle od 60 do 90 uderzeń na minutę. Będzie rosnąć z każdym następnym dniem i tygodniem.

Projekty ustaw „heartbeat bill” raz po raz są składane w legislaturach. Wtedy podnosi się wielka wrzawa, że przeciwnicy aborcji chcą przyjęcia ustawy „najbardziej restrykcyjnej w całym kraju”. I tak często, jak są wprowadzone, tak samo często nie stają się obowiązującym prawem.

Projekty ustaw są przetrzymywane w komisjach legislacyjnych, odrzucane w głosowaniu ustawodawczym, wetowane przez gubernatorów i uznawane w sądach za niekonstytucyjne. W żadnym ze stanów prawo nie chroni życia poczętego dziecka, którego serce bije na tyle mocno, że można to wykryć.

Alabama, Arkansas, Floryda, Iowa, Kansas, Kentucky, Minnesota, Mississippi, Missouri, Dakota Północna, Ohio, Tennessee, Texas i Wyoming rozpoczynały proces legislacyjny.

Pierwszym stanem, w którym złożono projekt ustawy „O wykryciu bicia serca” było Ohio (2011 r.). Ustawa została uchylona przez stanowy Senat, aby „uniknąć kontrowersji”.

Pierwszym stanem, który odniósł sukces w uchwaleniu „heartbeat bill” w legislaturze była Dakota Północna (2013 r.). Nowe prawo zostało zakwestionowane przez sądy federalne i odrzucone na poziomie apelacyjnym już w drugiej instancji. Sędziowie orzekli niekonstytucyjność. Sąd Najwyższy USA podtrzymał wyrok sądu niższej instancji.
Dlaczego zapadają takie wyroki?

Porządek prawny w Stanach Zjednoczonych charakteryzuje się oparciem rozstrzygnięć sądowych na wcześniejszych precedensach, czyli wyrokach sądowych, które wpływają na treść orzeczeń wydawanych w sprawach późniejszych. W 1973 r. Sąd Najwyższy Stanów Zjednoczonych stwierdził (w sprawie Roe v.Wade), że państwo nie może zakazać aborcji do czasu, aż płód osiągnie zdolność do przeżycia poza organizmem matki.

We współczesnej praktyce neonatologicznej zdolność dziecka do przeżycia poza organizmem matki ustalana jest indywidualnie, ale średnio przypada na 22 -26 tydzień życia płodowego.

To „oficjalnie wyjaśnia”, dlaczego projekty ustaw, w których proponowane jest ograniczenie aborcji przegrywają w sądach.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN News/ Health (J.Ravitz) – 26.01.2019 r.]

Zdjęcie: Wikipedia [Häggström, Mikael (2014). "Medical gallery of Mikael Häggström 2014". WikiJournal of Medicine 1 (2). DOI:10.15347/wjm/2014.008. ISSN 2002-4436]; public domain; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33931339

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag