Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Małżonkowie są mocniejsi – fizycznie i psychicznie

Osoby w związkach małżeńskich żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem fizycznym oraz psychicznym w porównaniu z osobami stanu wolnego. Tak wynika z najnowszych badań przeprowadzonych na University College London i opublikowanych w czasopiśmie PLOS One. Naukowcy skupili się na porównaniu możliwości fizycznych osób powyżej 60. roku życia.

Naukowcy mierzyli dwa wskaźniki możliwości fizycznych osób po 60. roku życia – prędkość chodzenia oraz siłę uścisku dłoni. "Prędkość chodzenia jest ogólną miarą zdrowia, która obejmuje wiele rzeczy,takich jak równowaga, zwinność i szybkość, a siła uchwytu odzwierciedla siłę górnej części ciała" – wyjaśniają brytyjscy badacze.

Oba wskaźniki dobrze prognozują niezależność seniorów w życiu codziennym, przyszłe potrzeby w zakresie opieki oraz umieralność. Osoby ze słabszymi dłońmi mają więcej problemów z prowadzeniem gospodarstwa domowego, a osoby, które wolniej chodzą są potencjalnymi ofiarami wypadków drogowych, ponieważ mogą nie zdążyć przejść przez ulicę.

Szczegółowe badania wykazały, że mężczyźni żyjący w pierwszym małżeństwie mają uścisk silniejszy niż wdowcy oraz ci, którzy nigdy się nie ożenili. Z kolei mężczyźni, którzy żenili się więcej niż jeden raz mieli uścisk dłoni silniejszy od mężczyzn, którzy poprzestali na jednej żonie.

Jeśli chodzi o prędkość poruszania się, to żonaci mężczyźni chodzili o 8 cm/s szybciej niż wdowcy i o 11 cm/s szybciej niż zatwardziali kawalerowie. Zaobserwowano też, że zamężne kobiety chodziły o od 5 do 8 cm/s szybciej niż ich rówieśniczki, które nigdy nie wyszły za mąż. Osoby, które powtórnie się ożeniły lub wyszły za mąż chodziły równie szybko jak ci w pierwszych małżeństwach.

Kierująca projektem badawczym dr Natasha Wood komentuje: „Jako, że w wiek sędziwy wkracza coraz więcej osób, które nigdy nie były w związku małżeńskim lub w nim nie są z powodu rozwodu lub owdowienia, uzyskane przez nas wyniki mogą oznaczać, że w przyszłości starsi ludzie będą coraz gorzej sobie radzili z codziennymi czynnościami”.

We wnioskach z badań naukowcy stwierdzili, że wiele z różnic fizycznych pomiędzy osobami w związkach małżeńskich i tymi, którzy nigdy w nich nie byli albo już nie są, da się  wytłumaczyć statusem majątkowym. Dlatego rekomendują ochronę i poprawę statusu majątkowego starszych osób stanu wolnego, co mogłoby im pomóc w osiągnięciu podobnej sprawności fizycznej jaką mają ludzie żyjący w związkach małżeńskich.

[Na podstawie serwisu informacyjnego: CNN News/ Health (E.Dixon) – 24.01.2019 r.; także KopalniaWiedzy.pl (M.Błoński) – 24.01.2019 r.]

Zdjęcie: morgueFile (wallyir) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag