Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Uroczystości pogrzebowe Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Żałoba narodowa

W Gdańsku rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe Prezydenta Pawła Adamowicza. Trumna z jego ciałem została wyprowadzona z Europejskiego Centrum Solidarności, gdzie wystawiona była od czwartku. W tym czasie rozpoczęła się również zarządzona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę żałoba narodowa.

Kondukt żałobny wyruszył z ECS do Bazyliki Konkatedralnej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Bazylika Mariacka). Pawła Adamowicza żegnają tysiące ludzi.

Kondukt żałobny przeszedł przez miasto trasą, po której mijano wiele miejsca ważnych dla Pawła Adamowicza. I Liceum Ogólnokształcące, słynna „Jedynka”, której był absolwentem;  ul. Mniszki, gdzie mieszkał od urodzenia i gdzie do dzisiaj mieszkają jego rodzice; Podwale Staromiejskie i pobliska Szkoła Podstawowa nr 50, którą ukończył; Targ Drzewny i pomnik Króla Jana III Sobieskiego, miejsce gdzie prezydent co roku przemawiał na zakończenie gdańskiej Parady Niepodległości; dominikańska Bazylikę Św. Mikołaja, w której Paweł Adamowicz był ochrzczony.

Gdy trumna prezydenta mijała Kościół św. Katarzyny, z jego wieży carillonowej zabrzmiało Epitafium poświęcone pamięci Prezydenta Gdańska.

Trumnę wprowadzono głównym wejściem do Bazyliki Mariackiej. Wnosiło ją na swoich ramionach sześciu prezydentów (jeden były) polskich miast: Poznania, Lublina, Warszawy, Sopotu, Wrocławia  i Gliwic.

Odprawiona została Msza św. żałobna w intencji Zmarłego. Liturgii przewodniczył arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, Metropolita Gdański. Świątynia - historyczna fara gdańskiego Głównego Miasta – pozostanie otwarta do północy i będzie trwało czuwanie modlitewne.

W sobotę, 19 stycznia, o godz. 12:00 rozpocznie się Msza św. pogrzebowa celebrowana przez Metropolitę Gańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia.

Paweł Adamowicz zostanie pochowany w Bazylice. Spocznie w Kaplicy św. Marcina, w niszy przy wejściu do Izby Rajców. To zewnętrzna kaplica z XV w., w której od stuleci miejscy rajcy gromadzili się na modlitwy.

Requiescat in pace.[Na podstawie serwisów informacyjnych]

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag