Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Prezydent Paweł Adamowicz zmarł

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zmarł. W niedzielę (13 stycznia) wieczorem został brutalnie zaatakowany nożem na Targu Węglowym podczas lokalnego 27. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Napastnik zadał trzy ciosy. Prezydent Gdańska był reanimowany i operowany. Zmarł na skutek rozległych obrażeń. Miał 53 lata.
 
O zgonie Pawła Adamowicza poinformował w poniedziałek po południu doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku. "Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować" - powiedział dr Stefaniak.

Po pięciogodzinnej operacji w poniedziałek w nocy doktor Tomasz Stefaniak przekazał, że pacjent żyje, ale jest w bardzo ciężkim stanie; podał wówczas, że "urazy były bardzo ciężkie - poważna rana serca, rana przepony, rany narządów wewnątrz jamy brzusznej". Przed południem przekazano, że rokowania  odnośnie do życia i zdrowia prezydenta Gdańska są nadzwyczaj niepewne.
 
Po południu Paweł Adamowicz zmarł. Odszedł otoczony modlitwą.

Wieczny odpoczynek racz Mu dać, Panie.

Rodzinie Pana Prezydenta Pawła Adamowicza – Małżonce, Córkom, Rodzicom i Bratu – składamy wyrazy szczerego współczucia.

*

Paweł Bogdan Adamowicz urodzi się 2 listopada 1965 r. w Gdańsku. Był prawnikiem, samorządowcem i politykiem.

W szkole średniej włączył się w konspirację solidarnościową. Był kolporterem prasy i wydawnictw podziemnych, później współwydawcą i drukarzem uczniowskiego pisma podziemnego „Jedynka”.

W latach 1984–1989 studiował na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.  Podczas studiów był współwydawcą i drukarzem podziemnego pisma studentów „ABC”. W 1988 r. współorganizował strajk okupacyjny na swojej uczelni i przewodniczył studenckiemu komitetowi strajkowemu. Współtworzył stowarzyszenia opozycyjne wobec ówczesnych władz (m.in. Klub Myśli Politycznej „Dziekania” w Warszawie, Gdański Klub Polityczny im. Lecha Bądkowskiego, Stowarzyszenie „Kongres Liberałów”).

Po studiach rozpoczął pracę na UG jako asystent w Katedrze Historii Państwa i Prawa Polski, a w latach 1990–1993 był prorektorem UG ds. studenckich. Naukowo zajmował się problematyką samorządu terytorialnego w II Rzeczpospolitej.
W latach 1993–1996 odbył aplikację radcowską zakończoną zdanym egzaminem.

W 1990 został wybrany na radnego Gdańska z ramienia Komitetu Obywatelskiego. W latach 1990–1993 był członkiem władz krajowych i wojewódzkich Kongresu Liberalno-Demokratycznego. W latach 1990–1994 był delegatem miasta do sejmiku samorządowego. W latach 1994–1998 pełnił funkcję przewodniczącego Rady Miasta Gdańska. Działał w Partii Konserwatywnej, potem w Stronnictwie Konserwatywno-Ludowym. W 1998 r. z listy AWS po raz trzeci został radnym, następnie objął urząd prezydenta miasta i był nim przez kilka kadencji (lata 1998-2019). W 2001 r. współtworzył regionalne struktury Platformy Obywatelskiej.

Obejmował ponadto funkcje przewodniczącego rad nadzorczych oraz zasiadał w zarządach różnych firm, stowarzyszeń i organizacji.

Uhonorowany wieloma odznaczeniami i wyróżnieniami - otrzymał m.in. Złoty Krzyż Pro Ecclesia et Pontifice (2001), Srebrny Krzyż Zasługi (2003), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria artis” (2005), Medal of  Merit of Lion Club (2005), Medal „Pro Memoria” (2007), „Europejczyk Roku 2007”, Odznakę Honorową Związku Sybiraków (2008), Komandorię Missio Reconciliationis (2008), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (2010), Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP (2010), Medal św. Wojciecha (2010), Krzyż Wolności i Solidarności (2014).

Paweł Adamowicz był żonaty. Osierocił dwie córki.

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag