Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Wobec chorych - profesjonalizm i czułość

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Opieka nad chorymi wymaga profesjonalizmu i czułości, bezinteresownych gestów, tak prostych, jak zwyczajny dotyk, który daje poczuć drugiemu, że jest ważny. Zwrócił na to uwagę Papież Franciszek w swoim orędziu na XXVII Światowy Dzień Chorego. „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie” – tak brzmi hasło Dnia, które zostało zaczerpnięte z Ewangelii św. Mateusza (Mt 10, 8).

Franciszek zwrócił uwagę, że życie człowieka jest darem, jaki otrzymaliśmy od Boga i nie może być uważane za prywatną własność. Jest to szczególnie ważne w obliczu zdobyczy współczesnej medycyny i biotechnologii. Czasami bowiem człowiek może ulec pokusie manipulowania życiem.

Papież podkreślił, że każdy człowiek jest biedny, potrzebujący i ubogi. Nikt z ludzi na żadnym etapie życia nie jest w stanie całkowicie uwolnić się od potrzeby i pomocy innych. Nie jest też w stanie przezwyciężyć granicy bezsilności przed kimś lub przed czymś. To jest ten stan, który charakteryzuje nasze bycie "stworzeniami". Uczciwe uznanie tej prawdy zachęca nas do pozostawania pokornymi i do praktykowania z odwagą solidarności jako cnoty nieodzownej dla istnienia.

Nie wolno nam się bać uznać siebie za potrzebujących i niezdolnych zapewnić sobie wszystkiego, czego potrzebujemy, gdyż sami o własnych siłach nie jesteśmy w stanie pokonać wszystkich ograniczeń. Nie obawiajmy się tej prawdy, ponieważ sam Bóg w Jezusie pochylił się (por. Flp 2,8) i pochyla nad nami i naszym ubóstwem, aby nam pomóc i dać te dobra, których sami sobie nie jesteśmy w stanie zapewnić.

Jako przykład osoby, której życie uwidoczniło miłość samego Boga wobec ubogich i chorych, Franciszek wskazał św. Matkę Teresę z Kalkuty. Gotowa była do służenia wszystkim przez przyjmowanie i obronę ludzkiego życia, tego nienarodzonego oraz tego opuszczonego i odrzuconego. „Święta Matka Teresa pomaga nam zrozumieć – napisał Papież  - że jedynym kryterium działania musi być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religijną”.

Papież wskazał także na wielką rolę i znaczenie, jakie w sektorze opieki medycznej i społecznej odgrywają wolontariusze. Oni prawdziwie żyją duchowością żyją duchowością Miłosiernego Samarytanina. Franciszek zachęcał wolontariuszy, aby będąc znakami obecności Kościoła w zsekularyzowanym świecie, stawali się bezinteresownymi przyjaciółmi, którym można powierzyć myśli i emocje. Dzięki zaś umiejętności słuchania winni stwarzać warunki, w których chory nie jest już biernym obiektem opieki, ale aktywnym podmiotem, zdolnym do odzyskania nadziei.

W końcowej części przesłania Franciszek podkreślił wagę postawy bezinteresowności katolickich placówek służby zdrowia. Wezwał do promowania kultury daru i bezinteresowności, aby przezwyciężyć kulturę zysku i odrzucenia.

Światowy Dzień Chorego obchodzony jest 11 lutego, w liturgiczne wspomnienie Matki Bożej z Lourdes. Jego obchody ustanowił św. Jan Paweł II w dniu 13 maja 1992 r., w rocznicę zamachu na swoje życie. W tym roku główne obchody tego dnia będą miały miejsce w Kalkucie w Indiach.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/PL (P.Pasierbek SJ) – 08.01.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (healthinfoguru) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag