Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Serwisy społecznościowe a depresja. Dziewczęta bardziej zagrożone

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

Korzystanie z internetowych i mobilnych technologii może być dla nastolatków przydatnym narzędziem do nauki i nawiązywania kontaktów z przyjaciółmi. Jednak eksperci od dawna ostrzegają, że częste używanie popularnych aplikacji, takich jak np. Snapchat czy Instagram, ma szkodliwy wpływ na zdrowie psychiczne młodych ludzi.

Z badań omówionych w czasopiśmie EClinicalMedicine wynika, że istnieje związek między używaniem serwisów społecznościowych a objawami depresji u badanych 14-latków. Co więcej, związek ten jest zdecydowanie silniejszy w przypadku dziewcząt niż chłopców.

Wśród nastolatków, którzy korzystają z mediów społecznościowych ponad pięć godzin dziennie, badacze zaobserwowali wzrost występowania objawów depresyjnych - 50-procentowy u dziewcząt i 35-procentowy u chłopców - w porównaniu z nastolatkami, którzy korzystają z serwisów społecznościowych mniej niż trzy godziny dziennie.

"Byliśmy zaskoczeni, gdy zobaczyliśmy dane liczbowe” – powiedziała kierująca programem badawczym prof. Yvonne Kelly, epidemiolog w University College London w Wielkiej Brytanii.

Badanie wykazało związek między używaniem mediów społecznościowych a objawami depresji, które mogą obejmować uczucie niepokoju, nieszczęścia lub samotności. Wyniki badań nie pokazały jednak związku przyczynowego. Pozostaje zatem niewyjaśnione, czy to częste korzystanie z mediów społecznościowych powoduje objawy depresyjne czy odwrotnie.

W ramach badania naukowcy przeanalizowali dane dotyczące prawie 11 tysięcy 14-latków. Naukowcy analizowali nawyki związane ze snem, doświadczenia związane z cyberprzemocą, postrzeganie własnego ciała oraz poczucie własnej wartości.

Respondenci wskazywali na serwisy społecznościowe jako przyczynę kumulujących się w nich trudnych emocji, takich jak poczucie osamotnienia i niepokoju, a także na obniżoną samoocenę oraz brak wiary w siebie. Wielu respondentów przyznało, że czasem czują się prześladowani, zastraszani bądź odrzuceni przez rówieśników. Te czynniki z kolei powodowały głębsze problemy, takie jak bezsenność czy depresja.

Dlaczego jednak serwisy społecznościowe bardziej są szkodliwe dla zdrowia psychicznego i samopoczucia dziewcząt niż chłopców? Naukowcy wyjaśniają, że ma to związek z naturą użytkowania. Dziewczęta częściej używają takich aplikacji jak Snapchat lub Instagram, które są mocno skoncentrowane na obrazie – sporo tam zdjęć oraz komentarzy wyglądu fizycznego i ubioru.

Naukowcy podkreślają, że konieczne są dalsze badania w celu ustalenia, czy nastolatki z objawami depresji częściej korzystają z mediów społecznościowych, czy też częściej korzystając z mediów społecznościowych narażają się na wystąpienie objawów depresyjnych.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN News/ Health (Jacqueline Howard) – 04.01.2019 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag