Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Autyzm – nowe wskazanie do eutanazji

W Belgii trwa dochodzenie w sprawie eutanazji pacjentki z autyzmem. Władze sprawdzają, czy lekarze nie złamali prawa uśmiercając kobietę z rozpoznanym zespołem Aspergera. To pierwsze takie dochodzenie od czasu zalegalizowania eutanazji w tym kraju, czyli od 2002 r.

Trójce lekarzy z Gandawy postawiono zarzut otrucia 38-letniej pacjentki, u której dwa miesiące przed śmiercią zdiagnozowano zespół Aspergera, zaburzenie ze spektrum autyzmu. W 2010 r. Tine Nys poprosiła o śmierć i jej życzeniu skwapliwie uczyniono zadość.

Belgia i Holandia to dwa europejskie kraje, gdzie prawo dopuszcza eutanazję zaburzonych psychologicznie i chorych psychiatrycznie. Wymogiem jest udowodnienie, że cierpienie tych ludzi jest "nie do zniesienia i nie do uleczenia". Belgowie poddani eutanazji ze względu na stan zdrowia psychicznego najczęściej mieli depresję, zaburzenia osobowości lub zespół Aspergera. Wielu ekspertów - w Belgii i poza nią - spiera się, czy autyzm może być wskazaniem do eutanazji.

W ubiegłym roku agencja informacyjna AP ujawniła, że rodzina Tine Nys złożyła skargę, powołując się na liczne "nieprawidłowości" dotyczące śmierci kobiety. Co ciekawe, lekarze zaangażowaniu w procedury eutanazyjnej próbowali zablokować dochodzenie.

"Musimy powstrzymać tych ludzi" - napisała dr Lieve Thienpont, psychiatra, która zgodziła się na śmierć Nys, a teraz otrzymała zarzut spowodowanie śmierci pacjentki. "To poważnie dysfunkcyjna, zraniona, zszokowana rodzina z bardzo małą zdolnością do empatii i szacunku dla innych".

Sophie Nys, jedna z sióstr Tine, powiedziała AP, że lekarz, który przeprowadził eutanazję przywołał do współudziału rodziców kobiety. Poprosił, aby przytrzymali igłę w czasie gdy on wykonywał śmiertelny zastrzyk. Następnie mieli skorzystać ze stetoskopu i stwierdzić, czy serce Tine przestało już pracować.

Lekarze biorący udział w doprowadzeniu do eutanazji mogą być postawieni przed sądem. Przestępstwo otrucia zagrożone jest maksymalną karę dożywotniego pozbawienia wolności. Już wcześniej komentowano, że dr Thienpont zbyt łatwo akceptuje prośby o eutanazję wyrażane przez pacjentów psychiatrycznych.

AP opublikował dokumenty ujawniające rozdźwięk między dr Thienpont a dr. Wimem Distelmansem, szefem Komisją ds. Eutanazji. Distelmans wyraził obawy, że w kilku przypadkach eutanazji Thienpont i jej współpracownicy nie przestrzegali wymogów prawa. Stwierdził, że nie będzie już przyjmował do zaopiniowania wniosków dotyczących pacjentów dr Thienpont.

"Myślę, że cała ta sprawa ma symboliczne znaczenie w tym sensie, że wysyła do lekarzy wiadomość, iż można zostać oskarżonym o bardzo poważne przestępstwo: będziesz ścigany przez prawo, jeśli nie spełniasz wymogów prawnych dotyczących eutanazji" - powiedział prof. Penney Lewis, prawnik z King's College London. "Perspektywa sprawy karnej może zadziałać jako mechanizm zwiększający ostrożność lekarzy".

W ciągu 16 lat od przyznania belgijskim lekarzom prawa do zabijania pacjentów uśmiercono ponad 10 tys. osób. Tylko jeden przypadek został zgłoszony do prokuratury.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Associated Press News (Maria Cheng) – 27.11.2018 r.)

Zdjęcie: MorgueFile (click) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag