Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Portugalia: Projekt ustawy o surogatkach już w parlamencie

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Portugalski Blok Lewicy (Bloco de Esquerda - BE) wprowadził do parlamentu projekt ustawy nowelizującej prawo o instytucji surogatki, czyli kobiety, która przyjmuje do organizmu zarodek innej pary, nosi i rodzi dziecko, a następnie przekazuje je parze zamawiającej usługę „wynajmu brzucha”. Lewica zapowiedziała, że nowy projekt będzie poddany pod głosowanie już na początku przyszłego roku.

Jak poinformował media deputowany BE Moises Ferreira, nowelizacja prawa pozwoliłaby „rodzicielce” na rezygnację z umowy z małżeństwem zlecającym jej usługę surogacji – mogłaby ona pozostać z urodzonym przez siebie dzieckiem. Surogatka miałaby na podjęcie takiej decyzji 20 dni od porodu.
 
Wprawdzie w obecnej kadencji 230-osobowego Zgromadzenia Republiki (parlament) Blok Lewicy ma zaledwie 19 mandatów, to z uwagi na wpieranie mniejszościowego rządu socjalistów jest liczącym się ugrupowaniem. Wcześniej BE kilkakrotnie inicjował próby zalegalizowania surogacji w Portugalii.
 
Zatwierdzona przez Zgromadzenie Republiki w 2017 r. ustawa o macierzyństwie zastępczym pozwalała na skorzystanie z usługi surogatki kobiecie, która nie ma macicy lub nie może zajść w ciążę z powodu nieodwracalnych zmian chorobowych układu rozrodczego.

W kwietniu br. portugalski Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przyjętej ustawy, która regulowała zasady „wynajmu brzucha”. Sędziowie wskazali na kilka zapisów sprzecznych z ustawą zasadniczą, m.in. na niewystarczające regulacje dotyczące umów między parą a tzw. matką zastępczą, a także na brak uregulowań w odniesieniu do prawa poznania przez dziecko personaliów rodzicielki. TK zakwestionował również zapisy dotyczące sytuacji, w której surogatka lub małżeństwo korzystające z jej usług wycofa się z umowy w trakcie trwania ciąży.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 27.11.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (freestocks.org freestocks - https://unsplash.com/photos/AOod3VqkEfQ, CC0; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=62072433)

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe


materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag