Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Wielka Brytania: Rodzice wcześniaków apelują o dodatkowy urlop rodzicielski

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Wielkiej Brytanii organizowana jest kampania na rzecz wydłużenia urlopu rodzicielskiego z powodu przedwczesnego urodzenia dziecka. Do apelu rodziców dołączyła niedawno Sarah Kirker, mama maleńkiego Matthew. Chłopczyk urodził się w 24. tygodniu ciąży, ponad trzy miesiące wcześniej niż oczekiwano.

W konsekwencji urlop macierzyński pani Kirker również rozpoczął się znacznie wcześniej, bo już dzień po narodzinach synka. "Czułem, że mój urlop macierzyński znika" - powiedziała dla BBC News. Kobieta musiała rozpocząć urlop, chociaż nie wiedziała, czy Matthew przeżyje, a jeśli tak, to jak długo pozostanie w szpitalu, a potem jak długo powinna osobiście opiekować się nim w domu, zanim będzie mogła wrócić do pracy.

Pani Kirker stanęła przed dramatycznym wyborem – odwołać urlop i wracać do pracy, gdy Matthew leżał w szpitalu walcząc o życie, albo rozpocząć urlop trwał zanim jeszcze przywiezie swoje dziecko do domu.

Matthew został wypisany ze szpitala 84 dni po porodzie. Do tego czasu jego rodzice codziennie podróżowali z Larne do Belfastu, dwukrotnie pokonując odległość 36 km, aby zobaczyć synka. Co trzy godziny mama odciągała mleko dla Matthew. Teraz jej urlop macierzyński dobiega końca, a ona powinna niedługo wrócić do pracy.

Dziecko spędziło w domu pod opieką mamy niecałe sześć miesięcy, a przecież wciąż ma wiele do nadrobienia. "Układ odpornościowy i nerwowy Matthew są jeszcze słabo rozwinięte" - powiedziała pani Kirker. "Wszystko jest dla niego takie stresujące. (…) Nie został odstawiony od piersi i oczywiście nadal jest bardzo malutki".

Coraz więcej osób, w tym politycy, uświadamia sobie, że wcześniaki są dziećmi bardziej wymagającymi. Na przykład, burmistrz Londynu Sadiq Khan wyraził zgodę na dodatkowe płatne urlopy dla pracowników Urzędu Miejskiego, których dzieci urodziły się przedwcześnie. Brakuje jednak rozwiązań ogólnokrajowych.

Różne brytyjskie regiony różnie sobie radzą. Tiny Life, organizacja charytatywna pomagająca wcześniakom oraz ich rodzicom, a także Kelly Armstrong z Alliance Party pracują nad wnioskiem do Zgromadzenia Irlandii Północnej, aby podjęto działania w sprawie wydłużenia urlopu. Podstawowym problemem jest to, że rozwiązania prawne w tym zakresie mają charakter ogólnopaństwowy i projekt takiej ustawy musi być procedowany w Parlamencie Zjednoczonego Królestwa.

"Z badań wiemy, że okres po przywiezieniu dziecka do domu jest najbardziej wymagającym i stresującym dla rodziców, z których wielu mówi o emocjonalnym zderzeniu się z murem" - powiedziała Alison McNulty z TinyLife.

Czas spędzony z rodzicami na wczesnym etapie rozwoju jest czasem kluczowym dla fizycznego i psychicznego zdrowia dziecka, szczególnie wcześniaków. Dodatkowo rodzice niemowląt doświadczają znacznej presji finansowej, a ich dochody maleją, bo wiele matek musi wziąć urlop bezpłatny.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (Erinn Kerr) – 12.11.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (domena publiczna), https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=664)

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowegooglepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag