Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Rodzina jest kręgosłupem humanizmu

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W brukselskiej siedzibie Parlamentu Europejskiego miała miejsce debata zatytułowana: „Rodzina: ekosystem dla kultury życia w Europie”. Dyskusję zorganizowała Federacja Katolickich Stowarzyszeń Rodzinnych. Wśród zaproszonych gości była prof. Gabriella Gambino, podsekretarz w watykańskiej Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny oraz Życia. Prof. Gambio jest mężatką, matką pięciorga dzieci oraz znanym bioetykiem. Wykłada na Wydziale Filozofii i na Wydziale Prawa Rzymskiego państwowego Uniwersytetu Roma Tre i współpracuje z Papieskim Instytutem Teologicznym Jana Pawła II ds. Nauki o Małżeństwie i Rodzinie.

Według prof. Gabrielli Gambio, prawo powinno opierać się na zdrowej antropologii oraz sprzyjać trwałości i wierności związków małżeńskich, które są podstawą zdrowych rodzin. A to właśnie rodzina, jak przypomniała cytując Papieża Franciszka, jest „kręgosłupem humanizmu”.

Przedstawicielka Watykanu zwróciła uwagę, że w obecnej sytuacji, gdy próbuje się zrównać małżeństwo z innymi formami wspólnego życia, należy podkreślać jego wartość prawną oraz społeczną jako żywotnej komórki stanowiącej źródło tożsamości i kultury. Małżeństwo zawsze było prawnie szanowane, szczególnie w dziedzinie dwóch porządków: płciowego oraz pokoleniowego.

Ład płciowy wyraża się w relacji kobiety i mężczyzny, zjednoczonych w związku, w wierności i wzajemności, przy wyłączeniu kazirodztwa. Druga forma ładu ma charakter pokoleniowy i realizuje się w konkretnych rolach rodzinnych i społecznych, które wynikają z małżeństwa: mąż/żona, ojciec/matka, syn/córka, wnuki oraz pozostali krewni i powinowaci. Owe role służą temu, aby nazwać konkretną pozycję każdego z podmiotów tworzących rodzinę.

Gabriella Gambino przypomniała, że rodzina przekazuje człowieka jemu samemu, kiedy daje poczucie bycia ukochanym dzieckiem. Dzieci będą zdolne do okazywania zaufania innym oraz samemu Bogu, jeśli będą czuły, że mogą zaufać rodzicom. Podstawą jest tu wzajemna wierność małżonków.

Przedstawicielka Stolicy Apostolskiej podkreśliła też znaczenie nierozerwalności sakramentalnego związku małżeńskiego, który z definicji opiera się na wyłączności i wierności. Są one wyrazem siły, spójności i nadziei, do której przecież ludzka natura jest zdolna.

Wierność ma niezaprzeczalne znaczenie antropologiczne i wyjątkową moc humanizowania, zdolną do rozwinięcia w pełni wewnętrznego bogactwa każdej osoby. Powinniśmy powiedzieć to naszym dzieciom i jako stanowiący prawo jesteśmy zobowiązani stworzyć warunki, w których stanie się to możliwe – podkreśliła prof. Gabriella Gambio.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL (K.Ołdakowski SJ) – 07.11.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (By Matthias v.d. Elbe - praca własna) - CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=15214092

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag