Dlaczego kobiety decydują się na aborcję?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Jakie są najczęstsze powody dla których kobiety podejmują decyzje o aborcji? Agnieszka Lewandowska - jedna z organizatorek weekendowych rekolekcji „Winnica Racheli” - zaznacza, że "decyzja o aborcji nigdy nie jest decyzją jednej osoby, i, co ciekawe, nie jest to decyzja impulsywna". Zwraca uwagę, że często wpływ na to ma presja i brak wsparcia albo poczucie zagrożenia.

Osobom, które bezpośrednio lub pośrednio uczestniczyły w aborcji i dotknięte są jej bolesnymi skutkami, cały czas towarzyszy poczucie winy. Do Winnicy Racheli „każdy przyjeżdża nie tylko z ogromem wstydu, ale także w poczuciu niegodności”. I zaraz na wstępie dowiaduje się, że „Miłość czeka, aby Ciebie uzdrowić. Bóg współczuje Ci i cierpi z powodu tego co się stało razem z Tobą”.

W procesie uzdrowienia może pomóc przede wszystkim obecność innych osób w podobnej sytuacji. Organizatorka rekolekcji mówi: "zazwyczaj na początku kobiety mówią ‘byłam w ciąży’, a wyjeżdżają, mówiąc o swoich dzieciach ‘moja kochana Marysia, kochany Krzysiu’. Na rekolekcje nie przyjeżdżają tylko kobiety, ale także mężczyźni albo najbliższa rodzina, czyli osoby, które syndrom poaborcyjny dotknął pośrednio.

Syndrom proaborcyjny ma wiele odsłon: "Niektórzy określają to mianem pustki, tak jak by zniknęła jakaś część ich życia". Jak mówi Lewandowska, w tych osobach pozostaje na zawsze jakiś smutek.

Rekolekcje prowadzą: terapeuta, osoby, które doświadczyły aborcji oraz kapłan. Odbywają się one cyklicznie w Poznaniu, Warszawie, Koszalinie i Piwnicznej koło Nowego Sącza. Zespół Duszpasterstwa Winnica Racheli zaprasza na kolejną edycję rekolekcji, do Warszawy w dniach 9 - 11 listopada br. Więcej informacji TUTAJ.

Do tematu uzdrowienia po aborcji nieraz powracał papież Franciszek. Przynaglał kapłanów, by w sakramencie pojednania z otwartością przyjmowali kobiety, które popełniły aborcję. Wyjaśniając, że "na drodze autentycznego nawrócenia otrzymujemy prawdziwe i hojne przebaczenie naszego Ojca, który wszystko w Sobie odnawia".

[Na podstawie serwisu informacyjnego: eKAI – 11.10.2018 r., misyjne.pl / "America Magazine" via Deon i in. -22.10.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (KellyP42) – FP

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.