Portugalia: Sprzeciw wobec adopcji przez pary jednopłciowe

Prezydent Portugalii Anibal Cavaco Silva ogłosił weto wobec uchwalonych niedawno przez Zgromadzenie Republiki kontrowersyjnych ustaw. Przyjęte przez portugalski parlament akty prawne umożliwiają adopcję dzieci parom homoseksualnym i znoszą ograniczenia dotyczące aborcji.
 
W uzasadnieniu swej decyzji prezydent wskazał, że zgoda na przysposobienie dziecka przez parę gejowską czy lesbijską oznacza radykalną zmianę, dlatego przyjęcie takiego prawa bezwzględnie wymaga szerszych konsultacji społecznych.
 
Dodał, że deputowani będący zwolennikami ustawy nie byli w stanie udowodnić, iż możliwość adopcji przez homo-pary służy najlepszym interesom dzieci.
 
Cavaco Silva zablokował także wejście w życie ustawy znoszącej obowiązkowe poradnictwo dla kobiet rozważających dokonanie aborcji. Jak wskazuje prezydent takie poradnictwo funkcjonuje w innych państwach europejskich, a jego likwidacja oznaczałaby ograniczenie prawa do informacji.
 
Zgromadzenie Republiki może odrzucić prezydenckie weto większością dwóch trzecich głosów.
 
Cavaco Silva odchodzi w marcu br. z urzędu po zakończeniu swej drugiej i na mocy portugalskiej konstytucji ostatniej kadencji. Urząd przekaże swemu wybranemu w niedzielę następcy. Jest nim Marcelo Rebelo de Sousa, prawnik i nauczyciel akademicki.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP (pk) - 25.01.2016 r.; także HLI PL]
 
Zdjęcie: Wikipedia (Davidlud) – CC 3.0

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.