Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Chory powinien wierzyć, że może wyzdrowieć

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

W Rzymie odbyło się seminarium na temat etyki w zarządzaniu polityką zdrowotną. Z jego uczestnikami spotkał się Papież Franciszek. Swoje przemówienie oparł na trzech słowach: cud, troska i zaufanie.

Ojciec Święty stwierdził, że „cudem jest dostrzeżenie bliźniego w chorym i bezbronnym człowieku”. Z kolei troska o pacjenta nie oznacza tylko leczenia. "Troszczyć się" to znaczy: oczekiwać, przejmować się, być uważnym, czuć się odpowiedzialnym.

Mówiąc o zaufaniu, Ojciec Święty podkreślił, że chory powinien wierzyć, iż może wyzdrowieć. Potrzeba, aby personel medyczny, szczególnie lekarze i pielęgniarki, ufali swoim umiejętnościom, a ich relacje z pacjentami były oparte na szacunku i lojalności.

Papież zwrócił uwagę, że nie należy wpadać w zniechęcenie, kiedy widzimy, że nie można dokonać szybkiej reformy systemu służby zdrowia. Podstawowy problem nie leży bowiem w dystrybucji środków, ale we wrażliwości na drugiego człowieka.
 
„Podstawową zasadą, którą należy się kierować w tej pracy - mówił Franciszek - jest poszukiwanie dobra. Nie jest ono abstrakcyjnym ideałem, ale konkretną osobą, posiadającą często cierpiące oblicze”.
 
Ojciec Święty zaznaczył, że ciągle należy uczyć się troski o chorych, do jakiej wzywa Bóg. Szczególną wrażliwość papież zalecił osobom pracującym w opiece paliatywnej.
 
„Żyjemy w świecie, który dość powszechnie wykazuje tendencję do legalizacji eutanazji. Pacjent poważnie chory, znajdujący się w stanie terminalnym, szczególnie odczuwa potrzebę pogodnej bliskości i zainteresowania. Jeśli człowiek czuje się kochany, szanowany, przyjęty - mówił Ojciec Święty - to nawet wtedy, gdy znajduje się w trudnym położeniu, negatywny cień eutanazji znika lub przestaje istnieć”.

Papież usilnie powtarza, że wartość życia mierzona jest poprzez zdolność do dawania i otrzymywania miłości, a nie poprzez produktywność.
 
Na zakończenie papież zachęcił pracowników służby zdrowia do budzenia w osobach chorych oraz w ich rodzinach nadziei i radości, których często im brakuje.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 01.10.2018 r.]

Zdjęcie: morgueFile (MGDboston) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag