Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Wczesne chodzenie spać najlepsze dla dziecka

Drodzy rodzice, zapewnienie dziecku wystarczającej ilości snu jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie możecie zrobić dla jego zdrowia, aktualnego i przyszłego. Naukowcy od dawna wiedzą, że dzieci, które nie śpią wystarczająco długo, narażone są na wiele problemów zdrowotnych. Co więcej, najnowsze badania sugerują, że późne chodzenie spać i deficyt snu w dzieciństwie poważnie zwiększa ryzyko wystąpienia problemów ze zdrowiem w dorosłości.

"Nasze badanie pokazuje, że małe dzieci odnoszą korzyści z regularnego kładzenia się do łóżka i rytuałów poprzedzających pójście spać" – powiedziała kierująca projektem badawczym Sarah Anderson, profesor epidemiologii na Wydziale Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Stanowego Ohio (USA).

Raport z badań został opublikowany czasopiśmie "Journal of Pediatrics". Naukowcy przeanalizowali dane dotyczące 977 dzieci, których zdrowie monitorowano od wieku przedszkolnego (4,5 lat) do wieku dojrzewania (15 lat).

Pierwszy wniosek z badań był nieco zaskakujący. Otóż późne chodzenie spać sprzyjało nadwadze. Co czwarte dziecko, które jako przedszkolak chodziło spać po 21:00, było otyłe jako nastolatek. Spośród dzieci, które w wieku przedszkolnym kładły się do łóżka o 20:00, niespełna 10 proc. stało się otyłymi nastolatkami. Naukowcy są przekonani, że niewystarczająca ilość snu powoduje zmiany w poziomach hormonów regulujących apetyt i metabolizm. Wcześniej badacze wyeliminowali te czynniki, o których wiadomo, że są związane z ryzykiem otyłości.

Ponadto okazało się, że regularnie praktykowane wieczorne rytuały maluchów korzystnie wpływają na zachowanie dzieci oraz ich rozwój poznawczy, szczególnie w zakresie uwagi, koncentracji i pamięci. Rytuały oraz wczesna godzina pójścia do łóżka wiązały się z wygaszaniem problemów ze snem, takich jak budzenie się w nocy lub trudności z zasypianiem.

"Wczesne chodzenie spać sprzyja zdrowiu fizycznemu dziecka, a także nastrojowi i zdrowiu psychicznemu, ponieważ pozwala na długi sen, tak ważny dla naprawy i regeneracji mózgu oraz całego organizmu" – powiedziała dr Reut Gruber, psycholog kliniczny dziecięcy z McGill University w Kanadzie.

Deprywacja snu upośledza procesy fizjologiczne, które umożliwiają adaptacyjną regulację emocjonalną. Gorsza regulacja emocji skutkuje życiem w permanentnym stresie. Konsekwencje niedoboru snu  mogą być dramatyczne. Nastolatki, które chodziły spać po 22:00 były bardziej podatne na depresję i myśli samobójcze.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego CNN News/ Helath (Jacqueline Howard) – 05.08.2016 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (thelesleyshow) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag