Rumunia: Dwudniowe referendum ws. definicji małżeństwa

W Rumunii przeprowadzono weekendowe referendum w sprawie ważnej poprawki do konstytucji. Ma ona polegać na wprowadzeniu zapisu stwierdzającego, że małżeństwem jest wyłącznie związek mężczyzny i kobiety.
 
Zgodę na przeprowadzenie referendum wyraził w połowie września br. Trybunał Konstytucyjny Rumunii. Wcześniej zgodziły się na to obie izby parlamentu - Senat oraz Izba Deputowanych.

Rumuński parlament przystał na zarządzenie referendum po otrzymaniu petycji podpisanej przez 3 mln obywateli. Sygnatariusze apelu domagali się zmiany ustawy zasadniczej tak, aby znalazł się w niej zapis wyraźnie stwierdzający, że małżeństwo jest związkiem mężczyzny i kobiety. Obecna konstytucja Rumunii stanowi, że małżeństwo jest "związkiem małżonków".
 
Organizacje popierające ideę równości par jednopłciowych potępiły inicjatywę zorganizowania referendum. Przeciwnicy zmian wzywali do bojkotu plebiscytu.

Pomimo protestów lobby homoseksualnego, referendum zostało przeprowadzone. Dla stwierdzenia jego ważności wymagana jest 30-procentowa frekwencja. Wstępnych wyników należy spodziewać się w poniedziałek.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 06.10.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (EPP –Congress) - CC BY 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=33091782

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.