Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Jakość cywilizacji zależy od tego, jak traktuje się najsłabszych

Co stanowi kryterium rzeczywistego poszanowania praw człowieka? Jakość cywilizacji, zależy od tego, jak traktuje się najsłabszych: poczęte dzieci, starców, ubogich, osoby z niepełnosprawnością, a przez to, czy daje się im miejsce w życiu społecznym.

Podczas kolejnego dnia siedemdziesiątej trzeciej sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku przewodniczący delegacji Stolicy Apostolskiej, abp Paul Gallagher mówił o znaczeniu ONZ dla całego świata oraz jej odpowiedzialności za tworzenie pokojowych i sprawiedliwych społeczeństw - szczególnie w sytuacji, gdy w wielu miejscach na świecie prawo do życia w bezpieczeństwie i wolności jest nadal łamane.

Szef watykańskiej dyplomacji wyraził zaniepokojenie wąską interpretacją prawa do życia. Odmawia się bowiem uznania wartości przyrodzonej oraz godności życia na etapie jego powstawania, rozwoju i u schyłku.

Tworzona jest nowa hierarchia praw człowieka, a godność ludzka jest relatywizowana. Większą godność mają silni i zdrowi, a mniejszą słabi i chorzy. Ta ideologia, obecna w różnych częściach systemu praw człowieka ONZ, prowadzi do wielu nierówności i niesprawiedliwości, które dotykają dzieci w łonach matek, osoby w podeszłym wieku oraz niepełnosprawnych jako stanowiących obciążenie dla społeczeństwa.

Abp Gallagher  podkreślił, że kierunek rozumienia praw człowieka jest sprzeczny z kulturą i tradycją wielu krajów. Pod hasłem praw człowieka promuje się nowe formy kolonizacji ideologicznej. Silny i bogatszy narzuca siłą model życia społeczeństwom biedniejszym i słabiej rozwiniętym gospodarczo.

Szef watykańskiej delegacji wezwał do powstrzymania przemocy oraz eliminowania przyczyn prowadzących do konfliktów i wojen. Podkreślił też równość praw kobiet i mężczyzn oraz prawo do ich pełnego udziału w życiu społecznym. Kobiety doświadczają dyskryminacji w miejscu pracy, zmuszane są do wybierania pomiędzy pracą i rodziną, nieproporcjonalnie cierpią w sytuacjach konfliktowych. Często nie mają dostępu do najbardziej podstawowej opieki medycznej, są porywane i wykorzystywane do prostytucji albo zmuszane do małżeństwa wbrew własnej woli. Czasami odmawia się im nawet prawa do życia za bycie po prostu kobietą.

Integralny rozwój człowieka i równe szanse dla każdego - oto kwintesencja rzeczywistego poszanowania praw człowieka.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL – 02.10.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (svklimkin) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag