Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

CBOS: Polacy zaniepokojeni internetowymi zagrożeniami dzieci

Prawie 80 proc. Polaków obawia się zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci surfujące w internecie – czytamy w komunikacie z badań Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS). Chodzi głównie o obawy nawiązywania niebezpiecznych znajomości, zwłaszcza w kontekście nadużyć seksualnych wobec dzieci i młodzieży. Wielu opiekunów obawia się również o bezpieczeństwo danych osobowych i finansów (kradzieże, oszustwa czy wyłudzenia) swoich dzieci.

Jak wynika z relacji rodziców i dziadków, najwięcej czasu przed monitorem spędzają osoby mające od 16 do 19 lat (przeciętnie 28 godzin tygodniowo), o 7 godzin mniej spędzają w sieci dzieci lub wnuki w wieku od 13 do 15 lat (21 godzin). Najmniej z internetu korzystają najmłodsi (6-12 lat) – „tylko” około 14 godzin tygodniowo. Porównując te wyniki do badań sprzed trzech lat autorzy zauważają, że liczba godzin spędzonych w sieci wzrosła o 3 godziny – w 2015 r. wynosiła średnio 15 godzin tygodniowo, teraz – 18 godzin.

Ponad połowa respondentów (57 proc.) ocenia, że dzieci lub wnuki mieszkające z nimi w jednym gospodarstwie domowym spędzają zbyt dużo czasu w internecie.  Przez "zbyt dużo czasu" opiekunowie rozumieją 25 godzin tygodniowo lub więcej. Nie więcej niż osiem godzin tygodniowo online uważane jest przez opiekunów za zbyt małą lub odpowiednią ilość czasu spędzanego w internecie. Z deklaracji uczestników badania wynika, że 74 proc. osób opiekujących się dziećmi lub młodzieżą ogranicza im czas spędzany w Internecie.

Opiekunowie sądzą, że są dobrze zorientowani w tym, do jakich celów dzieci (młodzież) wykorzystują internet (93 proc.). Niemniej jednak ośmiu na dziesięciu badanych obawia się zagrożeń, jakie mogą spotkać dzieci w Internecie. Dorośli obawiają się przede wszystkim niebezpiecznych kontaktów i znajomości, jakie może nawiązać ich dziecko (54 proc.), w tym 30 proc. to obawy związane z zagrożeniem o charakterze seksualnym, głównie pedofilią.

Rodzice lub dziadkowie są zaniepokojeni tym, że ich podopieczni natrafią w sieci na szkodliwe i nieodpowiednie treści (37 proc.). Największe obawy wiążą z treściami pornograficznymi (20 proc.), rzadziej zaś z przemocą, drastycznymi scenami i wulgarnym słownictwem w filmach czy grach (6 proc.).

Badanie z cyklu „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono w dniach 6-13 września 2018 roku na liczącej 1023 osoby reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski. Autorem komunikatu z badań jest Katarzyna Siekiera (CBOS)

[Na podstawie opisu badań CBOS i serwisu informacyjnego eKAI - 02.10.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (mzacha) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag