Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dla małżeństw pośpiech niewskazany

Papież Franciszek zwrócił uwagę na potrzebę utworzenia w Kościele stałego „katechumenatu małżeńskiego”. Ma on obejmować przygotowanie, celebrację sakramentu oraz pierwsze lata małżeństwa. We współczesnym świecie niezwykle ważne jest towarzyszenie młodym małżonkom na różnych etapach przez duszpasterzy, doświadczonych małżonków oraz specjalistów w dziedzinie psychologii, szczególnie w zakresie komunikacji i budowania relacji.

Franciszek spotkał się w Bazylice św. Jana na Lateranie z ośmiuset pięćdziesięcioma uczestnikami kursu formacyjnego o małżeństwie i rodzinie. Spotkanie zorganizowała Diecezja Rzymska we współpracy z Trybunałem Roty Rzymskiej.

Ojciec Święty podkreślił, że małżeństwo nie jest jedynie wydarzeniem społecznym. To nade wszystko sakrament, który wymaga odpowiedniego przygotowania oraz świadomego zawarcia. Powiedział wyraźnie, żeby nie bać się odmówić udzielenia sakramentu, gdy spostrzegamy, że narzeczeni nie mają wiary.

Ten brak wiary może rodzić pytanie o to, czy zawarte małżeństwo jest w ogóle ważne. To nie tyle problem ukrytej niedojrzałości, która niespodziewanie się pojawiła, ale słabość wiary oraz brak oparcia w Kościele są przyczynami kryzysów – zauważył Franciszek.

Przygotowania do małżeństwa nie można sprowadzić do kilku krótkich spotkaniach przed ślubem. Papież przypomniał, aby nie zawierać związków w pośpiechu, np. dlatego, że narzeczona jest w ciąży. Przestrzegał przed zbyt szybkim, a jednocześnie radykalnym, rozwiązywaniem problemów danej pary.

Natomiast w sytuacji, kiedy ludzie zdali sobie sprawę z tego, że ich związek nie jest prawdziwym małżeństwem sakramentalnym i chcą wyjść z tej sytuacji, należy ich uważnie wysłuchać i starać się zrozumieć. Przedstawienie samych norm prawnych do doprawdy nie wszystko - mówił Ojciec Święty.

Franciszek podkreślił darmowość procesu kanonicznego. Przypomniał, że adwokaci powinni zadowalać się minimalną stawką. Kościół nie jest bowiem instytucją handlową - jest powołany do prowadzenia duszpasterstwa małżeństw. Wykorzystywanie kryzysów małżeńskich dla zarabiania pieniędzy i dążenie za wszelką cenę do stwierdzenia nieważności małżeństwa nie powinno mieć miejsca.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL – 28.09.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (FidlerJan) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag