Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Mamy karmiące piersią chcą mieć więcej dzieci

Istnieje wiele korzyści z karmienia piersią zarówno dla matki, jak i dla dziecka, takich jak zrzucanie wagi ciążowej i obniżenie  ryzyka wystąpienia chorób infekcyjnych u niemowlęcia. Wyniki nowego badania sugerują również, że kobiety karmiące piersią przez co najmniej pięć miesięcy, chętniej decydują się na urodzenie kolejnych dzieci.

Amerykańscy socjolodzy - prof. Vida Maralani z Uniwersytetu Cornella i prof. Samuel Stabler z Hunter College - ustalili, że kobiety karmiące piersią swoje pierwsze dziecko przez pięć miesięcy lub dłużej "mają więcej dzieci ogólnie i raczej troje lub więcej, w porównaniu z kobietami, które karmią piersią krócej albo wcale”. Omówienie badań opublikowało czasopismo „Demography”.

Naukowcy wykorzystali dane 3,7 tys. kobiet uczestniczących w latach 1975-2012 w socjomedycznych badaniach longitudinalnych (sposób prowadzenia badań pozwalający na obserwowanie tych samych osób wielokrotnie i na przestrzeni wielu lat).

Maralani i Stabler stwierdzili, że kobiety karmiące piersią dłużej nie różniły się znacząco od innych kobiet karmiących piersią w swoich wczesnych planach dotyczących rodzicielstwa.

Naukowcy zauważyli jednak, że kobiety karmiące piersią swoje pierworodne maluszki nie tylko realizowały wcześniejsze ustalenia co do liczby dzieci, ale nawet je przekraczały – często miały więcej dzieci niż początkowo planowały.

W raporcie z badań socjolodzy podkreślili, że to nie samo karmienie piersią powoduje, iż kobiety mają więcej dzieci. Jak wyjaśniła prof. Maralami, te same czynniki, które pomogły matkom odnieść sukces w karmieniu piersią, odpowiadają za decyzję o wielodzietności.

Co ciekawe, wiele z tych czynników wcale nie leży po stronie matek. Na przykład "wsparcie ze strony mężów lub elastyczne opcje pracy zawodowej mogą być tymi czynnikami, które zarówno pomagają matkom karmić piersią przez dłuższy czas, jak i dają im oparcie w dłuższej perspektywie" – powiedziała prof. Vida Maralami.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego Fox News/ Health (Madeline Farber) – 20.09.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (ponx) - FP

Materiał źródłowy:
Vida Maralani, Samuel Stabler, “Intensive Parenting: Fertility and Breastfeeding Duration in the United States”, in: “Demography”, Volume 55 / 2018, p. 1-24. Cyt.: Maralani, V. & Stabler, S. Demography (2018). https://doi.org/10.1007/s13524-018-0710-7

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag