Dorosłe córki i starzejące się matki. Tak wiele zależy od relacji…

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Dorosłe córki i starzejące się schorowane matki stanowią najbardziej rozpowszechnioną diadę (parę) opiekuńczą. Wciąż jednak niewiele wiadomo na temat jakości tej relacji oraz jej wpływu na jakość opieki. Tymczasem – jak twierdzą badacze – jest to bardzo ważne zagadnienie, szczególnie w kontekście opieki nad matkami zbliżającymi się do kresu życia.

Zespół amerykańskich naukowców przeprowadził badania nad diadami „nieuleczalnie chora matka – dorosła córka opiekująca się matką” w warunkach domowej opieki paliatywnej.

Celem szczegółowym programu badawczego był opis i interpretacja, w jaki sposób matki i córki: (a) postrzegają jakość swojej relacji i (b) postrzegają, w jaki sposób relacje rozwijały się w czasie zdrowia, przewlekłej choroby i opieki paliatywnej.

Materiał badawczy stanowiły wywiady. W uzyskanych wypowiedziach analizowano postrzegania jakości relacji u śmiertelnie chorych matek i opiekujących się nimi córek.

Naukowcy odnotowali szerokie spektrum jakości relacji, od „bliskiej przyjaźni” do „wypełnienia obowiązku i zrobienia swojego”.  Kobiety w bliskich przyjaźniach ujawniały zgodne narracje i emocjonalnie satysfakcjonujące relacje; kobiety w neutralnych lub trudnych  związkach matka- dorosła córka ujawniły niezgodne historie relacyjne. W tych ostatnich diadach matki opisywały bardziej pozytywne narracje, natomiast córki mówiły o problemach w relacjach.

Praca ta sugeruje głębszą eksplorację związków matka- dorosła córka w celu zaspokajania potrzeb relacyjnych umierających, ich opiekunów oraz ich rodzin.

[Na podstawie abstraktu artykułu źródłowego]

Zdjęcie: MorgueFile (cohdra) - FP

Materiał źródłowy:
D.N. Solomon, L. Hansen, J.G. Baggs, „It’s All About the Relationship: Cognitively Intact Mother–Daughter Care Dyads in Hospice at Home”, in: “The Gerontologist,” Volume 58, Issue 4, 13 July 2018, Pages 625–634.  

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.