Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Dorosłe córki i starzejące się matki. Tak wiele zależy od relacji…

Dorosłe córki i starzejące się schorowane matki stanowią najbardziej rozpowszechnioną diadę (parę) opiekuńczą. Wciąż jednak niewiele wiadomo na temat jakości tej relacji oraz jej wpływu na jakość opieki. Tymczasem – jak twierdzą badacze – jest to bardzo ważne zagadnienie, szczególnie w kontekście opieki nad matkami zbliżającymi się do kresu życia.

Zespół amerykańskich naukowców przeprowadził badania nad diadami „nieuleczalnie chora matka – dorosła córka opiekująca się matką” w warunkach domowej opieki paliatywnej.

Celem szczegółowym programu badawczego był opis i interpretacja, w jaki sposób matki i córki: (a) postrzegają jakość swojej relacji i (b) postrzegają, w jaki sposób relacje rozwijały się w czasie zdrowia, przewlekłej choroby i opieki paliatywnej.

Materiał badawczy stanowiły wywiady. W uzyskanych wypowiedziach analizowano postrzegania jakości relacji u śmiertelnie chorych matek i opiekujących się nimi córek.

Naukowcy odnotowali szerokie spektrum jakości relacji, od „bliskiej przyjaźni” do „wypełnienia obowiązku i zrobienia swojego”.  Kobiety w bliskich przyjaźniach ujawniały zgodne narracje i emocjonalnie satysfakcjonujące relacje; kobiety w neutralnych lub trudnych  związkach matka- dorosła córka ujawniły niezgodne historie relacyjne. W tych ostatnich diadach matki opisywały bardziej pozytywne narracje, natomiast córki mówiły o problemach w relacjach.

Praca ta sugeruje głębszą eksplorację związków matka- dorosła córka w celu zaspokajania potrzeb relacyjnych umierających, ich opiekunów oraz ich rodzin.

[Na podstawie abstraktu artykułu źródłowego]

Zdjęcie: MorgueFile (cohdra) - FP

Materiał źródłowy:
D.N. Solomon, L. Hansen, J.G. Baggs, „It’s All About the Relationship: Cognitively Intact Mother–Daughter Care Dyads in Hospice at Home”, in: “The Gerontologist,” Volume 58, Issue 4, 13 July 2018, Pages 625–634.  

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag