Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Małżeństwo chrześcijańskie zakotwiczone w miłości Boga

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Piękno i atrakcyjność małżeństwa chrześcijańskiego oraz życia rodzinnego będą dostrzegane tylko wtedy, gdy będą zakotwiczone w miłości Boga – przypomniał Papież Franciszek rodzinom zgromadzonych w Croke Park Stadium w Dublinie podczas uroczystości kończących IX Światowe Spotkanie Rodzin.

Nawiązując do hasła tegorocznego Spotkania - „Ewangelia rodziny, radość dla świata” - Papież wskazał, że każda rodzina winna w radości, słowem i czynem ukazywać miłość samego Boga. Wszyscy bowiem powołani jesteśmy świętości, której zalążek w ciszy spoczywa w rodzinach dzielących się miłością, przebaczeniem i miłosierdziem bez rozgłosu, właśnie po cichu.

Odnosząc się do wysłuchanych świadectw małżonków i rodzin, Franciszek podkreślił wagę przebaczenia w rodzinie. Nie ma rodziny idealnej i dlatego stale potrzeba wzajemnego przebaczania sobie. Bez niego rodziny nie tylko nie rozwijają się, ale wręcz rozpadają. „Kiedy kłócisz się w domu – powiedział Papież - upewnij się przed pójściem spać, że przeprosiłeś i powiedziałeś, że żałujesz”.

“Jezus zawsze nam przebacza. Dzięki sile Jego przebaczenia również my, jeśli naprawdę tego chcemy, możemy wybaczyć innym” – mówił Ojciec Święty. „Dzieci uczą się wybaczać, gdy widzą, że rodzice przebaczają sobie nawzajem. Jeśli to zrozumiemy, to możemy docenić wspaniałość nauczania Jezusa o wierności w małżeństwie. Bo nie chodzi tu wcale o zimne zobowiązanie prawne, ale o pełną mocy obietnicę samego Boga – obietnicę wierności swemu słowu i swej nieograniczonej łasce”.

Papież poruszył także problem korzystania z mediów społecznościowych, o którym w swoim świadectwie mówiło małżeństwo z Indii. Zaznaczył, że roztropnie używane mogą przyczyniać się do budowy sieci przyjaźni, wzajemnego wsparcia. Ważne jednak, aby nigdy nie stały się zagrożeniem dla prawdziwej, osobistej relacji z drugim człowiekiem, „zamiennikiem” spotkania z bliźnim.

Franciszek odniósł się także do świadectwa, którym podzieliło się małżeństwo z Iraku. Enass i Sarmaad mówili, że wśród przemocy i zniszczenia, które niesie wojna, to właśnie miłość i wiara w rodzinie były źródłem siły i pokoju.

“W każdym społeczeństwie rodziny rodzą pokój, ponieważ uczą miłości, akceptacji i przebaczenia, które są najlepszym antidotum na nienawiść, uprzedzenia i zemstę zatruwające życie ludzi i wspólnot. (…) «Rodzina, która razem się modli, trwa razem» i promieniuje pokojem. Taka rodzina może być szczególnym wsparciem dla innych rodzin, które nie żyją w pokoju”.

W swoim przemówieniu Papież poruszył także temat zastępowania pokoleń. Odniósł się w ten sposób do świadectwa Aldo i Marissy, którzy małżeństwem są od 50 lat. Ojciec Święty powiedział: “Społeczeństwo, które nie docenia dziadków, jest społeczeństwem bez przyszłości. Kościołowi, który nie dba o przymierze między pokoleniami, zabraknie w końcu tego, co naprawdę ważne - miłości. Nasi dziadkowie uczą nas znaczenia miłości małżeńskiej i rodzicielskiej. (…) Sami dorastali w rodzinie i doświadczyli miłości synów i córek, braci i sióstr. Dlatego są skarbcem doświadczenia i mądrości dla nowych pokoleń. Wielkim błędem jest niepytanie starszych o ich doświadczenia lub myślenie, że rozmowa z nimi to strata czasu”.

[Na podstawie serwisu informacyjnego - Vatican News/ PL – 25.08.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (faustlawmarketing) – FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag