Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Nowatorski program badań dzieci pod kątem autyzmu

Pionierski w skali całej Polski program badań przesiewowych małych dzieci pod kątem zaburzeń ze spektrum autyzmu rozpoczął się w Częstochowie. Ma on wyłonić grupę maluchów zagrożonych takimi zaburzeniami i objąć je specjalistyczną diagnostyką.

"Zachęcam rodziców do skorzystania z tej możliwości. (…) Im szybciej wykryte zostanie potencjalne zaburzenie, tym skuteczniej można pomóc" – mówił podczas konferencji prasowej prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Badania realizuje Fundacja Primo Diagnosis przy wsparciu władz miasta. Namawia ona rodziców do wypełnienia specjalnego kwestionariusza służącego do oceny ryzyka autyzmu. Zajmuje to tylko 10 minut, ale ich znaczenia nie da się przecenić. Wczesne rozpoznanie zaburzeń rozwojowych u dziecka przekłada się na jakość życia całej rodziny.
 
Ankiety można wypełnić i przesłać za pośrednictwem strony internetowej lub wypełnić i złożyć osobiście w siedzibie Fundacji Primo Diagnosis. W sytuacji stwierdzenia ryzyka autyzmu rodzic zostanie poinformowany o dalszym postępowaniu.
 
Drugi etap programu to specjalistyczne konsultacje i badania zagrożonych ryzykiem dzieci. Fundacja Primo Diagnosis dysponuje aktualnie najwyżej cenionym na świecie narzędziem diagnostycznym ADOS 2. Certyfikowani diagności kliniczni będą z jego pomocą badać dzieci zakwalifikowane do grupy ryzyka.
 
Autyzm to zaburzenie rozwoju, u podłoża którego leżą nieprawidłowości neurologiczne o szczegółowo nieznanej etiologii. U każdej osoby objawia się inaczej, dlatego specjaliści mówią o spektrum autyzmu. To nie jest choroba, ale inny sposób odbierania świata i myślenia. Osoby ze spektrum autyzmu np. o wiele mocniej niż inne odbierają bodźce słuchowe, wzrokowe, zapachowe czy dotykowe.
 
Autyzm objawia się na różne sposoby; u niektórych osób – niezdolnością do interakcji społecznych, czasami powiązaną z agresywnym zachowaniem. Drugi obszar problemów to powtarzające się zachowania, np. powtarzalna mowa, stereotypowe ruchy, nadmierny opór wobec zmian, ograniczone zainteresowania.

Ankieta do pobrania na stronie internetowej realizatora programu: primodiagnosis.pl

[Na podstawie oferty Fundacji Primo Diagnosis oraz serwisu informacyjnego PAP via Deon - 17.08.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (tangle_eye) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag