Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Jak pary podejmują decyzję o rodzicielstwie

Eurostat regularnie publikuje raporty na temat dzietności w europie. Od kilku lat wynika z niego, że na jedną kobietę w wieku rozrodczym (15-49 lat) w Unii Europejskiej przypada 1,5 dziecka. To znacznie poniżej progu prostej zastępowalności pokoleń, ponieważ do wymiany pokoleń konieczna jest dzietność na poziomie 2,1 dziecka na kobietę.

Hiszpania ze wskaźnikiem dzietności 1,34 zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Europie i na świecie. Wiele tamtejszych ośrodków naukowych próbuje wyjaśnić owo smutne zjawisko depresji urodzeniowej. Badania nad postawami prokreacyjnymi hiszpańskich par podjęła m.in. Bruna Alvarez, antropolog z Uniwersytetu Autonomicznego w Barcelonie. Swoje ustalenia omówiła na łamach czasopisma naukowego „Journal of  Family Issues”, które publikuje artykuły z zakresu badań nad rodziną.

Hiszpańska antropolog skupiła się na narracjach decyzyjnych dotyczących planów prokreacyjnych. Badaczka przeprowadzała wywiady z parami, które stały przed decyzją o zrodzeniu potomstwa. Pary te opisywały swoje dyskusje na temat urodzenia dziecka. Alvarez wyróżniła dwie kategorie: pary, które decydowały "kiedy" mieć dzieci i pary, które decydowały "czy" mieć dzieci.

Wyniki badań pokazują, że pary dyskutujące na temat "kiedy" uważały, że posiadanie dzieci jest normalnym etapem w życiu małżonków i miały wspólny plan zostania rodzicami, uzgadniały jedynie optymalny czas dla poczęcia dziecka.

Natomiast pary, dyskutujące "czy" uważały, że posiadanie dzieci jest dobrowolnym wyborem określonego stylu życia. Ustalenie, czy w ogóle urodzić dziecko miało swój wpływ na odraczanie decyzji o rodzicielstwie

Pocieszające jest to, że w tej drugiej grupie większość par zdecydowała się jednak mieć dziecko.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie abstraktu tekstu źródłowego]

Zdjęcie: MorgueFile (NJTeddy) – FP

Materiał źródłowy:
Bruna Alvarez, “Reproductive Decision Making in Spain: Heterosexual Couples’ Narratives About How They Chose to Have Children”, in: “Journal of  Family Issues”, Volume 39 Issue 13, September 2018, pp. 3487–3507.

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag