Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Skargi kobiet na wkładkę sterylizującą Essure – rozpoczęło się postępowanie sądowe

W Australii kobiety poszkodowane wskutek użytkowania wkładki jajowodowej Essure złożyły w sądzie pozew zbiorowy skierowany przeciwko producentowi. Panie domagają się wysokiego odszkodowania za rozstrój zdrowia spowodowany implantacją wkładki.

Pozew przeciwko niemieckiemu gigantowi farmaceutycznemu, firmie Bayer, twórcy wkładki Essure, przygotowany został także przez pokrzywdzone z Wielkiej Brytanii, USA i Kanady.

Metoda Essure to forma pozbawienia płodności, proponowana kobietom powyżej 35 roku życia. Essure jest mniej inwazyjna niż chirurgiczny zabieg sterylizacji, podczas którego jajowody są uszkadzane przez nacięcie, zaklipsowanie albo elektrokoagulację. Nowa metoda polega na umieszczeniu w jajowodach, drogą przezpochwową sprężynek wykonanych z włókien niklowych i poliestrowych (PET). Rozszerzający się implant drażni ścianki jajowodów, zapalnie zmieniona śluzówka przerasta, ulega zbliznowaceniu i zamyka światło jajowodu (jajowód niejako „zarasta”).

Kobiety, którym założono implant zgłaszały wiele problemów zdrowotnych, takich jak przewlekły, silny ból podbrzusza, krwawienia, zapalenie narządów miednicy, bóle głowy oraz reakcje alergiczne na nikiel użyty do produkcji wkładki. Wśród powikłań odnotowano także przebicie jajowodu i przedostanie się implantu do wnętrza organizmu oraz przypadki ciąży pozamacicznej. Wielu kobietom trzeba było wyciąć macicę, aby usunąć wkładkę.

Firma Bayer broni wkładki Essure jako bezpiecznej. "W dalszym ciągu jesteśmy pewni bezpieczeństwa oraz skuteczności produktu, o czym świadczy szeroka gama badań" – oświadczył przedstawiciel koncernu.

Wkładka Essure znalazła się najpierw pod lupą specjalistów z amerykańskiej Agencji Żywność i Leków (FDA), do której sukcesywnie docierały zgłoszenia o efektach ubocznych stosowania implantu. Urzędnicy FDA przyznali, że „otrzymali lawinę skarg od kobiet, którym wszczepiono implant”. Problemy zgłosiło ok. 5 tys. użytkowniczek wkładki.

Produkt został wycofany z rynku farmaceutycznego w USA w lipcu br. Bayer już wstrzymał sprzedaż we wszystkich innych krajach, ale powołuje się na tzw. przyczyny handlowe.

Interesy poszkodowanych w Australii reprezentuje wiodąca kancelaria prawna Slater and Gordon, która specjalizuje się w procesach o odszkodowania medyczne. Kancelaria zleci badania, które pozwolą zweryfikować, czy wkładka Essure - sprzedawana w Australii od 2010 r. - jest produktem z natury wadliwym.

Według koncernu Bayer, na całym świecie sprzedano ponad 750 tys. sterylizujących wkładek jajowodowych Essure.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC/News – 13.08.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Petr Kovář MUDr. Havířov – praca własna) - CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39105076

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag