Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Eutanazja zamiast opieki paliatywnej

Eutanazja zamiast domowej opieki paliatywnej dla osoby nieuleczalnie chorej – takie szokujące rozwiązanie zaproponował jednemu z pacjentów szpital w Ontario (Kanada). Pacjentem skierowanym do uśmiercenia jest 42-letni Roger Foley, który cierpi na ataksję móżdżkową, nieuleczalną chorobę neurologiczną, ograniczającą poruszanie się i uniemożliwiającą wykonywanie najprostszych czynności. Zgodnie z zasadami aktualnej sztuki medycznej, osoby z określonymi chorobami nieuleczalnymi, niepoddającymi się leczeniu przyczynowemu, postępującymi i ograniczającymi życie powinny być kierowane do opieki paliatywnej.

Poszkodowany wysłał do stacji telewizyjnej CTV News nagrania, na których personel szpitala zamiast pomocy medycznej oferuje mu tzw. asystowane samobójstwo. Chciał, aby usłyszeli to wszyscy Kanadyjczycy. „To jest rzeczywista prawda o tym, co dzieje się w Kanadzie odnośnie do eutanazji bez zabezpieczeń, w połączeniu z brakiem koniecznej opieki, która nie jest zapewniana cierpiącym” – powiedział Foley.

Na jednym z nagrań pacjent dowiaduje się od pracownika szpitala, że jeśli zostanie w szpitalu, będzie musiał płacić 1,5 tys. dolarów dziennie za opiekę. Foley określa to jako wymuszenie określonego zachowania pacjenta. Na pytanie, jak wyglądają rokowania co do stanu jego zdrowia otrzymuje kuriozalną odpowiedź: „To nie moja sprawa, ale moim zadaniem było porozmawiać z tobą, czy jesteś zainteresowany asystowaną śmiercią”.

Roger Foley, który jest przykuty do łóżka od dwóch lat, tak podsumował swoją sytuację: „Nie otrzymałem pomocy, która ulżyłaby mi w cierpieniu, a jedynie propozycję asystowanej śmierci. Czas, który mi pozostał, chciałbym przeżyć z godnością i na tyle samodzielnie na ile jest to możliwe. Niech społeczeństwo usłyszy prawdę, póki mój głos może być jeszcze słyszany”.

W Kanadzie eutanazję wykonano już na 3,7 tys. osób. „Medycznie wspomaganą śmierć”, jak określana jest w kanadyjskim prawie eutanazja, zalegalizowano w 2014 r. w Quebecu, a dwa lata później w całym kraju. Teoretycznie wymogi, które muszą być spełnione, aby skrócić życie pacjenta są dość restrykcyjne. Natomiast w praktyce, jak to zwykle bywa, wygląda to zupełnie inaczej.

[Na podstawie serwisu informacyjnego Vatican News/ PL – 09.08.2018 r.; także: portal CTV News/ Health – 02.08.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (jaffar) – FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag