Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Macierzyństwo po menopauzie: dojrzałe czy przejrzałe?

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

55-letnia duńska aktorka Brigitte Nielsen w czerwcu br. urodziła córkę, która jest jej piątym dzieckiem. Dziewczynka poczęła się w drodze sztucznego zapłodnienia (in vitro). Tak późne macierzyństwo celebrytki wywołało falę krytyki i otworzyło gorącą dyskusję na temat wieku odpowiedniego dla rodzicielstwa.

Aktorka broni swojej decyzji przed krytykami: "A ilu mężczyzn ma swoje pierwsze dzieci jako 60-, a nawet 70-latkowie? I nikt z tego nie robi żadnego problemu. (...) Szanuję to, że mój wybór nie wszystkim się podoba. Ale to jest moje życie, a mój mąż i ja tworzymy solidny związek" - powiedziała Nielsen w wywiadzie dla magazynowi "People".

W 2005 r. Nielsen poznała swojego obecnego męża, który jest od niej 15 lat młodszy. Rok później para pobrała się. Ten związek to już szóste małżeństwo aktorki. Z poprzednich związków aktorka ma czterech synów.

Brigitte Nielsen jako 40-latka zamroziła swoje komórki jajowe. Po ostatnim zamążpójściu rozpoczęła próby z zapłodnieniem pozaustrojowym. Chciała mieć dziecko poczęte z własnej komórki jajowej. Aktorka zaszła w ciążę i urodziła dopiero po 14 latach starań.

Historia Brigitte Nielsen na nowo rozbudziła dyskusję na temat macierzyństwa po menopauzie. Liczba starszych matek rośnie z roku na rok. Od 1990 r., kiedy to upowszechniło się zapłodnienie in vitro, wskaźnik poczęć w grupie wiekowej kobiet powyżej 40. roku życia wzrósł ponad dwukrotnie. Co ciekawe, według najnowszych danych opublikowanych przez brytyjski Urząd Statystyki Krajowej (ONS) od pewnego czasu maleją wskaźniki poczęć w pozostałych grupach wiekowych.

W statystyce medycznej dotyczącej urodzeń nie wyszczególnia się kobiet rodzących po 50. roku życia, ale „eksperci z klinik leczenia niepłodności” informują że wzrasta liczba takich matek.

Dr Janine Elson, ginekolog i dyrektor medyczny jednej z wiodących klinik sztucznego zapłodnienia - CARE Fertility Group - mówi, że do jej ośrodka zgłasza się coraz więcej 50-latek, które chcą zajść w ciążę. Dla tych pacjentek klinika opracowała nawet specjalną ulotkę informacyjną.

Dr Elson podkreśla, że chociaż wiele z tych starszych kobiet wcześniej urodziło w pełni zdrowe dzieci, to wraz z wiekiem matki zwiększa się ryzyko rozwoju chorób i wad wrodzonych u poczętego dziecka. Starsze panie prawdopodobnie będą korzystać z komórek jajowych dawczyń, chyba, że będąc jeszcze w młodym wieku zamroziły swoje gamety.

"Ponadto przeprowadzamy intensywne badania przesiewowe kobiet w wieku powyżej 50 lat, ponieważ są one bardziej narażone na cukrzycę, wysoki poziom cholesterolu i raka piersi" – powiedziała dr Elson.

Ciąża u kobiety powyżej 30. roku życia uważana jest za ciążę podwyższonego ryzyka. U starszych matek lekarze częściej stwierdzają wysokie ciśnienie krwi, stan przedrzucawkowy, cukrzycę ciążową. Zagrożone jest także zdrowie dzieci z powodu większego prawdopodobieństwa wad genetycznych.

Kobiety rodzące w wieku powyżej 50 lat stają przed dodatkowymi wyzwaniami. Wiążą się one z przekwitaniem – klimakterium i menopauzą. Dr Elson zwraca uwagę, że po rozwiązaniu i zakończeniu połogu, gdy poziom hormonów ciążowych spadnie do wartości nieoznaczalnych, organizm kobiety może szybko przejść do przekwitania. Kobiety będą doświadczać objawów przekwitania (uderzeń gorąca, zlewnych potów, uczucie zmęczenia, drażliwości i zaburzeń koncentracji) i nałoży się to na zmęczenie spowodowane opieką niemowlęciem.

Etyczno-moralne problemy sztucznej prokreacji w ogóle nie są w tej dyskusji podnoszone.

A właśnie od tego należałoby zacząć.

[Tłumaczenie i opracowanie włąsne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health (Laurel Ives) – 26.07.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (DodgertonSkillhause) - FP

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowegooglepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag