Argentyna: Tłumy modlą się, by legalizacja aborcji nie doszła do skutku

Tysiące Argentyńczyków modliły się w narodowym sanktuarium Matki Bożej z Luján (prowincja Buenos Aires). W liturgiczne święto Patronki Argentyny prosili, by ustawa legalizująca przerywanie ciąży w ich kraju, nie weszła w życie. Mszy św. w intencji ochrony życia przewodniczył  bp Óscar Vicente Ojea, który przypomniał, że aborcja "nie jest prawem, lecz tragedią".

W liturgii uczestniczył także nuncjusz apostolski abp León Kalenga Badikebele. Zabrał głos w imieniu wiernych i powiedział, że są oni zranieni i zmieszani faktem, że po raz pierwszy w demokratycznej historii Argentyny zaaprobowane zostało prawo, na mocy którego jedna istota ludzka może wyeliminować drugą.
 
Projekt ustawy będzie przedmiotem prac argentyńskiego Senatu na sesji w dniu 8 sierpnia. Według nowej regulacji prawnej, ciężarna kobieta będzie miała prawo dokonać aborcji aż do 9 miesiąca życia płodowego dziecka, a małoletnia dziewczyna nie będzie miała obowiązku poinformowania rodziców, ani zgłoszenia tego czynu żadnym władzom czy instytucjom.

Argentyńscy biskupi sprzeciwiają się zmianie prawa. Episkopat wydał oświadczenie potępiające ustawę, "legalizującej eliminację najbardziej bezbronnego życia, tego, które rozwija się w łonie matki". Biskupi zwrócili też uwagę na presję, jakiej rząd dopuszcza się względem Kościoła - w myśl nowego prawa także katolickie szpitale będą zmuszane do przeprowadzania aborcji.
 
Przeciwko ustawie proaborcyjnej zaprotestowało prawie 2 tys. argentyńskich prawników. Zwrócili się oni do Senatu z zarzutem niekonstytucyjności proponowanych zmian prawnych, albowiem argentyńska konstytucja uznaje poczęcie za początek życia ludzkiego.
 
Jeśli ustawa wejdzie w życie, Argentyna stanie się pierwszym krajem Ameryki Południowej, który zalegalizuje aborcję. Protesty przeciwko ustawie przyjętej w czerwcu br. przez Izbę Deputowanych przewagą zaledwie 6 głosów, jednoczą obywateli całego kraju. Towarzyszy im hasło #TodaVidaVale (każde życie jest ważne).

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI via Deon - 10.07.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (Havelbaude) - CC BY-SA 3.0; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=13378650

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.