Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Test na poród przedwczesny w fazie prób klinicznych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Amerykańscy naukowcy z Uniwersytetu Stanforda prowadzą próby kliniczne z testem służącym do oceny ryzyka przedwczesnego porodu. Test ten jest prostym badaniem krwi matki, wykonanym w trzecim trymestrze ciąży.

Z dotychczas uzyskanych rezultatów wynika, że w przypadku ciąży podwyższonego ryzyka, test przewiduje przedwczesne rozpoczęcie akcji porodowej z prawdopodobieństwem powyżej 80 proc. Wstępne wyniki badań naukowcy opublikowali w czasopiśmie „Science”.

Zespół badaczy twierdzi, że test jest równie dokładny, jak skanowanie ultradźwiękowe (USG) w celu określenia terminu porodu. Jest jednak jeszcze dużo do zrobienia, zanim test będzie można powszechnie stosować w praktyce położniczej. Przede wszystkim należy zwiększyć próbę badawczą, a samo badanie wielokrotnie powtórzyć, także w innych ośrodkach naukowych.

Na całym świece każdego roku 15 milionów dzieci rodzi się zbyt wcześnie - przed 37 tygodniem życia płodowego. Poród przedwczesny jest przyczyną około miliona zgonów rocznie. To główna przyczyna zgonów wśród dzieci poniżej piątego roku życia.

Test mierzy aktywność materiału genetycznego mierzy aktywność materiału genetycznego (RNA), pochodzącego od płodu, łożyska i matki, który trafia do matczynego krwioobiegu.

Naukowcy zaczęli od cotygodniowego pobierania próbek krwi od kobiet w ciąży. Badali, jak zmieniały się poziomy różnych RNA i jaki ma to związek z wiekiem ciążowym oraz przedwczesnym porodem. Wyniki testów krwi były potwierdzane za pomocą badań ultrasonograficznych. Prawdopodobieństwo weryfikowała rzeczywistość.

Za ich pomocą testu, z około 80 proc. skutecznością dało się przewidzieć, że dana kobieta może urodzić nawet do 2 miesięcy przed wyznaczonym terminem porodu.

Mira Moufarrej, jedna z autorek badania, powiedziała w rozmowie z dziennikarzem BBC News, że jest bardzo podekscytowana potencjałem, jaki ma nowy test i ma nadzieję, że badanie krwi matki w celu przewidywania ryzyka przedwczesnego porodu zwiększy szansę na to, by jeszcze skuteczniej pomagać zarówno ciężarnym, jak i wcześniakom.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 08.06.2018 r.; także: mamadu.pl - 11.06.2018 r.]

Zdjęcie: Wikipedia (ceejayoz - https://www.flickr.com/photos/ceejayoz/3579010939/) - CC BY 2.0; https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=8039784

Materiał źródłowy:
Thuy T. M. Ngo, Mira N. Moufarrej, Marie-Louise H. Rasmussen i in., Noninvasive blood tests for fetal development predict gestational age and preterm delivery, w: “Science” 08 Jun 2018: Vol. 360, Issue 6393, pp. 1133-1136; DOI: 10.1126/science.aar3819.

 
Prosimy podaruj swój 1% na obronę życia! 
Nasz KRS: 0000249454


Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!


Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag