Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Kobiety poświęcają więcej czasu zaplanowaniu wakacji niż zaplanowaniu ciąży

Niektóre kobiety spędzają więcej czasu na planowaniu wakacji niż ciąży. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej przez brytyjską fundację Tommy's, finansującą badania nad biomedycznymi przyczynami niepowodzeń położniczych. Zalicza się do nich: poronienia, martwe urodzenia i porody przedwczesne. Fundacja prowadzi również działalność edukacyjną. Przekazuje rodzicom najnowsze informacje sprzyjające zachowaniu zdrowia matki i dziecka oraz prawidłowemu przebiegowi ciąży, porodu i połogu.

Eksperci stwierdzili, że odżywianie i styl życia matki przed poczęciem dziecka są bardzo ważne dla zdrowia maluszka oraz prawidłowego przebiegu ciąży i porodu. Lekarze sugerują wiele zachowań, dzięki którym każde z rodziców może zwiększyć szanse na zdrową ciążę. Podstawowym warunkiem jest rozpoczęcie tych zachowań z wyprzedzeniem kilku tygodni lub nawet kilku miesięcy przed poczęciem dziecka.

Należą do nich: rzucenie palenia i zaprzestanie picia alkoholu, zdrowa i zbilansowana dieta oraz utrzymanie odpowiedniej wagi ciała.

W najnowszym badaniu Tommy's (obejmującym grupę 750 kobiet) w ciąży stwierdzono, że ponad połowa kobiet nie zmieniła swojej diety, nawet podczas ciąży, a 17 proc. w ogóle nie przyjmowało kwasu foliowego. W tej samej grupie badawczej  75 proc. respondentek na przez trzy miesiące lub dłużej planowało swoje wakacje.

Z badań prowadzonych przez Tommy's wynika, że zaledwie jedna na pięć kobiet w wieku rozrodczym zaczyna przyjmować kwas foliowy przed poczęciem dziecka. Jedna na sześć nie przyjmuje go wcale.

Kwas foliowy, witamina B9, to organiczny związek z grupy witamin B, który występuje w żywności w postaci folianów (soli kwasu foliowego). Najczęściej w warzywach liściowych (np. szpinak, sałata, brokuł, burak, kapusta), ale także w orzechach, wątrobie, żółtku jaja, pomarańczach, bananach i innych.

Kwas foliowy reguluje wzrost i funkcjonowanie komórek; pozytywnie wpływa na układ nerwowy. Codzienna suplementacja kwasu foliowego podczas prób zajścia w ciążę zmniejsza ryzyko wystąpienia u dziecka wad wrodzonych układu nerwowego - mózgu i rdzenia kręgowego.

Ponadto witamina B9 ma korzystny wpływ na wagę i rozwój noworodków; bierze udział w zachowaniu materiału genetycznego i przekazywaniu cech dziedzicznych komórek, reguluje ich podział; usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego, zapewnia sprawne działanie wątroby, żołądka i jelit; pobudza procesy krwiotwórcze, czyli powstawanie czerwonych krwinek; chroni organizm przed nowotworami. Jak widać – zalet jest wiele.

Kwas foliowy, tak bardzo ważny w czasie ciąży, potrzebuje czasu, aby nagromadzić się w organizmie kobiety. Dlatego najlepiej rozpocząć przyjmowanie kwasu foliowego już w miesiącach poprzedzających poczęcie dziecka. Dla większości współczesnych kobiet, sama zdrowa dieta nie wystarcza, aby ochronić dziecko przed wadami. Najlepiej jak najwcześniej omówić sprawę z lekarzem.

Oczywiście, nie wolno przesadzać. Zwiększone dawki kwasu foliowego mogą u mamy powodować: bezsenność, rozdrażnienie, depresję, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, skórne reakcje alergiczne (wysypka, zaczerwienienie, swędzenie), w rzadkich przypadkach skurcz oskrzeli. Ponadto nadmiar kwasu foliowego w czasie ciąży zwiększa ryzyko zachorowania przez dziecko na astmę.

Firma Tommy's rozpoczęła kampanię mającą na celu pomoc kobietom decydującym się na macierzyństwo. Panie otrzymują listę wskazówek:

Jeśli planujesz poczęcie dziecka:

• codziennie przyjmuj uzgodnioną z lekarzem dawkę kwasu foliowego lub folianu (forma biorównoważna z witaminą B9 występującą w warunkach naturalnych);
• rzuć palenie – wpływa na płodność i może uszkodzić DNA dziecka;
• odstaw alkohol - zwiększa ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu i niskiej masy urodzeniowe noworodka;j
• spożywaj pełnoziarniste pieczywo, artykuły zawierające mąkę razową, nienasycone kasy tłuszczowe, soczewicę, fasolę;,
• uzyskaj prawidłową wagę ciała – BMI najlepiej między 18,5 a 24,9;
• ogranicz spożycie kofeiny do 200 mg dziennie (dwa kubki kawy rozpuszczalnej);
• wykonuj regularne, umiarkowane ćwiczenia (aerobowe) przed i po porodzie;
• koniecznie porozmawiaj z lekarzem, jeśli stale zażywasz jakiekolwiek leki.

Co mówią eksperci?

Jane Brewin, dyrektor generalny Tommy'ego, powiedziała, że celem organizacji charytatywnej jest poprawa bezpieczeństwa matki i dziecka w czasie ciąży.
"Wiemy, że brak kwasu foliowego, palenie tytoniu, nieodpowiednie odżywianie, brak aktywności fizycznej i wysoki BMI przyczyniają się do problemów zdrowotnych w ciąży, a jest zbyt późno, aby poradzić sobie z tym po zapłodnieniu".

Prof. Lesley Regan, prezes Royal College of Obstetricians and Gynecologists, stwierdziła, że wiele kobiet ciężarnych ma nadwagę lub otyłość. "Utrzymanie zdrowej diety i wagi przed poczęciem dziecka nie tylko poprawi zdrowie matek, ale także zdrowie i jakość życia przyszłych pokoleń" - powiedziała.

Prof. Viv Bennett, naczelna pielęgniarka i dyrektor Departamentu ds. Macierzyństwa i Wczesnego Dzieciństwa w Public Health England, powiedziała, że chodzi o to, aby każdemu dziecku dać najlepszy start w życiu. "Dobre zdrowie prekoncepcyjne – czyli zdrowie kobiety w tygodniach, miesiącach i latach poprzedzających ciążę - odgrywa kluczową rolę w kondycji zdrowotnej kobiet ciężarnych oraz ich poczętych dzieci, a także wpływa na stan zdrowia maluchów w okresie dzieciństwa i później”.

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News/ Health – 14.06.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (Ladyheart) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)PayPal € (Euro)


3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag