Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA: Sąd Najwyższy uznał, że przekonania religijne są ważniejsze od praw mniejszości seksualnych

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Sąd Najwyższy USA w orzeczeniu wydanym w poniedziałek (4 czerwca) stosunkiem głosów 7: 2 opowiedział się po stronie Jacka Phillipsa, cukiernika z Kolorado, który w roku 2012 z powodów religijnych odmówił parze gejów przygotowania dla nich tortu weselnego.

Sąd Najwyższy orzekł jednocześnie, że wyrok sędziego administracyjnego Komisji Praw Obywatelskich Stanu Kolorado (Colorado Civil Rights Commission), który w 2013 r. nakazał cukiernikowi realizować zlecenia na torty weselne dla wszystkich par, był niesłuszny.

"Postępowanie Komisji Praw Obywatelskich w sprawie (Phillipsa) zawierało wyraźne i niedopuszczalne elementy wrogości w stosunku do jego szczerych przekonań religijnych, które motywowały jego decyzję" - orzekł Sąd Najwyższy.
 
Sprawa zaczęła się przed sześcioma laty. Do renomowanej cukierni Jacka Phillipsa, Masterpiece Cakeshop w Lakewood, przyszło dwóch homoseksualistów i chciało zamówić tort weselny.

W roku 2012 małżeństwa gejów nie były jeszcze legalne w Kolorado. Para zamierzała zatem pobrać się w stanie Massachusetts, gdzie małżeństwa jednopłciowe były już zalegalizowane. Natomiast wesele miało się odbyć już w Kolorado.
 
Phillips odmówił wykonania tortu i podał powód tejże odmowy: jako chrześcijanin jest przeciwny ślubom jednopłciowym.
 
Para gejów oskarżyła Phillipsa przed Komisją Praw Obywatelskich Stanu Kolorado o dyskryminację, a Komisja przyznała im rację. Wprawdzie ustawy federalne nie gwarantują praw mniejszości seksualnych, jednak prawodawstwo 20 stanów (w tym stanu Kolorado) zabrania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną.
 
Sprawa trafiła w ubiegłym roku do Sądu Najwyższego, który sam wybiera sobie sprawy do rozpatrzenia. Jacka Phillipsa reprezentowała prawniczka z konserwatywnej Alliance Defending Freedom (Stowarzyszenie w Obronie Wolności). Kristen Waggoner przyjęła dość ciekawa linię obrony. Przedstawiała swojego klienta jako cukiernika-artystę, któremu przysługują takie same gwarancje swobody ekspresji jak rzeźbiarzowi czy malarzowi.

Być może Phillips - przekonywała Waggoner - nie miałby wyboru, gdyby sprzedawał torty "po prostu z półki". Jednak torty na zamówienie to zupełnie co innego. Wymagają inwencji, kreatywności, a więc są dziełami sztuki, sztuki cukierniczej. Dlatego cukiernik może odmówić wykonania tortu, tak jak rzeźbiarz czy malarz może odmówić wykonania rzeźby czy obrazu, którego wymowa jest sprzeczna z jego przekonaniami, w tym przekonaniami religijnymi. Sąd Najwyższy uznał jej argumentację.
 
Jednocześnie sędzia Anthony Kennedy podkreślił w uzasadnieniu wyroku, że decyzja Sądu Najwyższego nie gwarantuje wydania w innych, podobnych sprawach identycznych wyroków.
 
"Decyzje w podobnych sprawach i w podobnych uwarunkowaniach wymagają dalszych deliberacji w sądach. Rozstrzygnięcia w tych sprawach powinny uwzględniać, że takie dysputy muszą być rozstrzygnięte z tolerancją, bez niepotrzebnego braku szacunku do autentycznych przekonań religijnych, ale także bez poddawania homoseksualistów upokorzeniom, kiedy na wolnym rynku starają się nabyć dobra i usługi" - napisał sędzia Kennedy w uzasadnieniu wyroku.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 04.06.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (phaewilk) - FP

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

 googlepluslogo1
materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag