Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Portugalia: Parlament nie zgodził się na legalizację eutanazji

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Zgromadzenie Republiki, czyli parlament Portugalii, nie zgodziło się na depenalizację tzw. samobójstwa medycznie wspomaganego. Decyzja deputowanych oznacza w praktyce brak zgody na legalizację eutanazji.

Za odrzuceniem możliwości zalegalizowania eutanazji głosowali deputowani Portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej (PSD), chadecko-ludowego bloku CDS-PP, a także Portugalskiej Partii Komunistycznej (PCP).
 
Depenalizację „medycznej pomocy” w samobójstwie poparli rządzący socjaliści (PS), Blok Lewicy (BE), Zieloni, a także partia Ludzie, Zwierzęta, Przyroda (PAN). Projekty tych właśnie ugrupowań były przedmiotem debaty w Zgromadzeniu. Najwięcej głosów uzyskał projekt socjalistów, który poparło 110 deputowanych. W portugalskim parlamencie jest 230 miejsc.

W trakcie sesji plenarnej, która chwilami miała bardzo burzliwy przebieg, deputowani ugrupowań popierających eutanazję wskazywali, że nowe przepisy służą “zapewnieniu cierpiącym możliwości godnej śmierci". “Prawa człowieka nie mogą zatrzymywać się na granicy śmierci" - przekonywali deputowani BE.
 
Z kolei przeciwnicy eutanazji dowodzili, że przyzwolenie na praktyki eutanazyjne może doprowadzić w przyszłości do nadużyć i jest sprzeczne z prawem, gdyż próbuje zalegalizować zabijanie ludzi. “Już samo głosowanie nad legalizacją eutanazji wydaje się niedopuszczalne, gdyż jest sprzeczne z ustawą zasadniczą" - argumentowali podczas debaty politycy CDS-PP. Podkreślili, że opieka paliatywna w Portugalii jest zaniedbana, a 80 proc. umierających pacjentów kończy życie nie mając do niej dostępu.

Plany legalizacji eutanazji w Portugalii były w ostatnich tygodniach krytykowane przez różne środowiska, m.in. lekarzy, etyków oraz prawników, a także przedstawicieli ośmiu związków wyznaniowych, którzy podpisali w Lizbonie wspólną deklarację sprzeciwiającą się próbom legalizacji eutanazji i wystosowali apel do parlamentarzystów. W przeddzień debaty kilkuset przeciwników legalizacji eutanazji protestowało pod budynkiem Zgromadzenia Republiki.

[Na podstawie serwisu informacyjnego eKAI, PAP via Deon – 25/29.05.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (healthinfoguru) - FP

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag