Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Irlandia: Smutny wynik - 66,4 proc. głosów za dostępem do aborcji

Za liberalizacją warunków przerywania ciąży w Irlandii opowiedziało się 66,4 proc. uczestników referendum. Frekwencja była bardzo wysoka – głosowało prawie 2/3 uprawnionych osób. Tak wynika z oficjalnie ogłoszonych danych.

Irlandczycy byli pytani, czy chcą zniesienia konstytucyjnej ochrony życia, którą  wprowadzono przed 35 laty (tzw. Ósma Poprawka do Konstytucji). Zapis ten częściowo uchylono w 2013 r. – nie obowiązywał w przypadku, kiedy zagrożone było życie matki.
 
Oficjalnie ogłoszony wynik referendum nie był zaskoczeniem, ponieważ wyniki exit poll wskazywały już, że większość głosujących jest za uchyleniem ósmej poprawki i opowiada się za propozycją centroprawicowego rządu premiera Leo Varadkara.
 
Premier Varadkar już po wstępnych wynikach (exit poll) powiedział, że wynik referendum jest "kulminacją cichej rewolucji, która odbywała się w Irlandii przez ostatnie 10-20 lat".

Premier dodał, że "ludzie powiedzieli, że chcą współczesnej konstytucji dla współczesnego kraju; że ufamy kobietom i szanujemy, że to one podejmą odpowiednie decyzje i wybory dotyczące ich opieki zdrowotnej".

"To, co irlandzcy wyborcy zrobili (…), jest tragedią o historycznym wymiarze" – stwierdził przedstawiciel jednego z ugrupowań pragnących zachowania ósmej poprawki. Dodał, że "złe nie staje się prawem tylko dlatego, że popiera je większość".
 
Uchylenie ósmej poprawki do ustawy zasadniczej, zrównującej prawo do życia kobiety i jej nienarodzonego dziecka, otwiera drogę do liberalizacji przepisów o dostępności aborcji. Nowe przepisy, w tym możność przerywania wczesnej ciąży na życzenie, mają być wprowadzone do końca tego roku. Liderzy kampanii za zmianą przepisów apelują jednak o szybsze procedowanie przygotowanej przez rząd ustawy.
 
[Na podstawie serwisu informacyjnego: PAP via Deon – 26-28.05.2018 r.]

Zdjęcie: Archiwum

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Wyszukiwarka
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Media społecznościowe

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

 

3. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

 

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3
fromoceantoocean
 
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag