Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

Chiny chcą znieść ograniczenia dotyczące dzietności

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Władze Chin planują znieść ograniczenia dotyczące liczby dzieci w chińskich rodzinach - podała agencja prasowa Bloomberg. Dodano, że stosowana od blisko 40 lat drastyczna polityka kontroli urodzeń, zwana polityką jednego dziecka, doprowadziła m.in. do zapaści na rynku pracy z powodu braku pracowników.

Rada Państwa zleciła symulację potencjalnych skutków zniesienia przepisów ograniczających dzietność. Rozważane jest wprowadzenie nowych regulacji w całym kraju. Według agencji, chińscy przywódcy chcą w ten sposób "ograniczyć tempo starzenia się chińskiego społeczeństwa i położyć kres międzynarodowej krytyce" polityki kontroli urodzeń, wprowadzonej przed 40. laty.

Zgodnie z nowymi regulacjami, chińskie rodziny będą same określać, ile chcą mieć dzieci. Decyzja w sprawie zmiany przepisów ma zapaść do końca bieżącego roku, ale jej ogłoszenie nastąpi dopiero w 2019 r.

"Nawet jeśli limity dotyczące urodzeń zostaną zniesione w tym roku, to i tak jest to późno podjęta decyzja. Jest jednak lepsza niż jej brak" - skomentował cytowany przez Bloomberga Chen Jian wiceprezes Chińskiego Towarzystwa ds. Reform Gospodarczych i były szef krajowej komisji planowania rodziny.

W Państwie Środka rodzi się coraz mniej dzieci, mimo że w 2015 r. władze zezwoliły wszystkim rodzinom na posiadanie dwójki potomstwa, a nie - jak to forsowano wcześniej - tylko jednego. Z danych chińskiego Narodowego Biura Statystycznego wynika, że w ubiegłym roku liczba urodzeń ponownie spadała, tym razem o 3,5 proc.

Według agencji Bloomberg, zmiana prawa położy kres "jednemu z największych eksperymentów społecznych w historii". Ów kuriozalny eksperyment doprowadził do tego, że jeden z najludniejszych krajów świata boryka się z problemem szybkiego starzenia się społeczeństwa i dużą dysproporcją w liczbie kobiet i mężczyzn.

"Niski przyrost urodzeń (...) w ciągu ostatnich dwóch lat po odejściu od polityki jednego dziecka to mocny sygnał dla decydentów, że młode pokolenie ma słabą skłonność do posiadania większej liczby potomstwa" - ocenił Chen.

[Na podstawie serwisu informacyjnego PAP via Deon - 21.05.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (Shenzi) - FP

Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3
wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag