Human Life International - Polska

Polski serwis pro-life

USA: Dzieci coraz mniej i mniej

Gwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywnaGwiazdka nieaktywna
 

Liczba urodzeń w USA spadła do najniższego poziomu od 30 lat. Eksperci twierdzą, że jest to objaw istotnej zmiany kulturowej w społeczeństwie - kobiety intencjonalnie opóźniają macierzyństwo. Tymczasem biologia jest bezwzględna: im później dojdzie do pierwszej ciąży, tym mniejsze szanse na urodzenie kolejnych dzieci, gdyż po 35. roku życia płodność kobiety zaczyna dość szybko wygasać.

W 2017 r. w USA urodziło się około 3,85 miliona dzieci. Przyczyną jest bardzo mała liczba urodzeń wśród kobiet poniżej 30 lat. Tylko w jednej grupie wiekowej odnotowano wzrost urodzeń – u  kobiet w wieku od 40 do 44 lat.

Spada również współczynnik dzietności, czyli przeciętna liczba dzieci urodzonych przez jedną kobietę w ciągu całego okresu rozrodczego. Jak czytamy w najnowszym raporcie National Center for Health Statistics, współczynnik ten spadł do 1,76 urodzeń na kobietę i jest najniższy od 1978 r.

Stany Zjednoczone znalazły się znacznie poniżej progu prostej zastępowalności pokoleń. Do wymiany pokoleń konieczna jest dzietność na poziomie 2,1 dziecka na kobietę, a do rozwoju demograficznego więcej. Malejące wskaźniki urodzeń i spadająca dzietność to powszechne zjawisko w krajach wysoko rozwiniętych i Stany Zjednoczone nie okazały się jakimś wyjątkiem. Również one weszły w demograficzną smugę cienia.

Prof. Donna Strobino, demograf z Johns Hopkins University, przyczyny małej dzietności upatruje w wyborach kobiet, które zdecydowały się opóźnić macierzyństwo w związku z pracą zawodową i budowaniem kariery.

Stany Zjednoczone są jedynym na świecie wysoko rozwiniętym krajem, który nie oferuje matkom żadnej formy płatnego urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Przy takiej polityce społecznej, kobiety dalej będą opóźniały decyzję o rodzicielstwie.

Co to oznacza dla przyszłości Stanów Zjednoczonych? Będzie coraz mniej młodych ludzi w wieku produkcyjnym. Jednocześnie przybędzie osób starszych potrzebujących opieki w sytuacji niesamodzielności.

"Bez obaw, w tym kraju nie zabraknie ludzi" – pociesza inny demograf, William Frey z Brookings Institute. „Populacja może rosnąć wolniej, ale w USA ludzi będzie wciąż przybywać”.

To prawda, Stany Zjednoczone są jednym z najbardziej atrakcyjnych krajów docelowych dla emigrantów. Tylko czy o to chodzi?

[Tłumaczenie i opracowanie własne HLI Polska na podstawie serwisu informacyjnego BBC News – US & Canada – 17.05.2018 r.]

Zdjęcie: MorgueFile (hibbard) - FP

 

 
Czy chcesz otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie na swojego osobistego e-maila?
Zapisz się!

Twój adres e-mailowy jest u nas bezpieczny, nikomu go nie udostępniamy, ani go nie publikujemy.

Należymy do:

wiadomosci pro-life

Zapisz się, aby otrzymywać informację internetową na temat obrony życia w kraju i na świecie!


Pomoc Rzeczowa

POMOC RZECZOWA3

Domy Samotnej Matki w Polsce

Okna Życia w Polsce

artykulOknaZycia

Media społecznościowe

materialy pro-life
BELKASKLEPIK3
BELKAULOTKI3
BELKAEBOOKI3

wspomoz obrone zycia

1. Przez internet za pośrednictwem PayU (PLN):

_
Kartą płatniczą Visa, MasterCard, albo przelewem online, możesz wspomóc naszą działalność w obronie życia dowolną kwotą.

2. Przez internet za pośrednictwem PayPal:

PayPal (PLN)

PayPal € (Euro)

3. Pobierz przekaz pocztowy (pdf), wydrukuj i wypełniony nadaj na poczcie lub w banku.

4. Wpłać przelewem bankowym na konto:

Klub Przyjaciół Ludzkiego Życia
ul. Jaśkowa Dolina 47/1a
80-286 Gdańsk
Nr rachunku: 05 1240 1242 1111 0000 1587 7356

fromoceantoocean
 
logoFKP 01
 
logo GV
 
duszpasterstworodzinag